19.06.2018
Künye
İletişim
06.06.2004, 11:19:41 Güncelleme : 23.06.2016, 12:04:49

Bu yıl 12 öğrenciye birden plaket verilecek...

“Geleceğin Sineması” öğrenci kısa filmlerini destekleme programında bu yıl projelerine katkı sağlanan 12 öğrenciye plaket verilecek. Kültar Bakanlığı ile Türsak Vakfı’nın porjesi sinema ve iletişim alanında okuyan öğrencilere açık.

“Geleceğin Sineması”nın yaratılmasına katkıda bulunacak sinema öğrencilerinin, eğitimleri sırasında yaptıkları kısa filmlere destek olmak amacıyla, üniversitelerin işbirliği ile bu yıl ilk kez düzenlenen ‘Destekleme Programı’nda:

“Jeolojik Miras Belgeseli: Kula/Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi / Bora Altun”, “Ölüm Düşleri Gerçektir/Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi / Itır Sema Ertaş”, “Gönüllü Mahpuslar/Erzurum Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi / Veli Köken”, “Yıldönümü/Galatasaray İletişim Fakültesi / Hilal Bakkaloğlu”, “Katiller Kulübü/Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi / İrfan Gazi Yıldırım”, “Her Neyse/Elazığ-Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi / Sercan Kehribar”, “B-alık/Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi / Selin Süar”, “İstanbullu/Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi / Firdevs Sultan Atken”, “İncesu/Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi / Emel Kiraz”, “Madalyonun İki Yüzü/Dokuz Eylül Üniversitesi İletişim Fakültesi / Ahmet Katıksız”, “Aşure/Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi / Koray Kılıçlı”, “Nohut Oda Bakla Sofa/İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi / Bengisu Gençay” ın projelerine destek verildi.

‘Geleceğin Sineması’ Destekleme Programı’nda maddi destek alan 12 proje arasından, Atıf Yılmaz, Barış Pirhasan, Engin Yiğitgil, Leyla Özalp ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü, İstanbul Müdürü Asaf Koçtürk’ten oluşan jürinin seçtiği ilk üç projeye Türsak Vakfı, dizüstü bilgisayar ve kamera ödüllerini sunacak.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü tarafından TÜRSAK Vakfı’nın danışmanlığında bu yıl ilki gerçekleştirilen “Geleceğin Sineması” öğrenci kısa filmlerini destekleme programında bu yıl projelerine katkı sağlanan12 öğrenciye 10 Haziran 2004 Perşembe saat: 19.30’da Atatürk Kültür Merkezi Konser Salonu’da yapılacak törenle plaketleri sunulacak.

“Devlet üniversitelerinin sinema-iletişim alanında 4 yıllık eğitim veren bölümlerinde okuyan 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin katılımına açık olarak bu yıl ilki yapılan “Geleceğin Sineması” Sinema Öğrencilerini Destekleme Programı ve Kısa Film Proje Yarışması’na katılan okulların belirlediği 12 öğrencinin filmlerine Bakanlık tarafından maddi destekte bulunulurken, programa katılan 12 proje içinden seçilen ilk üç projeye de bilgisayar ve kamera ödülleri verilecek.

T.C.Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Erkan Mumcu’nun ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik’in de katılacağı gecede, Mercan Dede olarak bilinen Arkın Allen’in Aykut Sütoğlu, Hüseyin Ceylan, İsmail Darıcı ile birlikte ‘Geleceğin Ustaları’ adlı bir konser verecekler. Mercan Dede’nin geleceğin sinemacılarına armağan ettiği gece, FYM, Playback ve İltek’in de katkılarıyla gerçekleştiriliyor. katkılarıyla verdiği Gecenin sunuşlarını ise tiyatro ve sinema oyuncusu Şebnem Dönmez üstleniyor.

Ödül Törenin ardından Türsak Vakfı’nın gecenin programına alarak getirttiği, 2003 Cannes Film Festivali Kısa Film Yarışması’nın Jüri Özel Ödülünü alan ve Arjantinli usta yönetmen Fernando Solanas’ın oğlu Juan Solanas’ın yönettiği 15 dakikalık kısa filmi “Başı Olmayan Adam/l’Homme Sans Tete” ve ‘Çark’ filmi ile tanıdığımız yönetmen Muzaffer Hiçdurmaz’ın kızı Gözde Hiçdurmaz ve Russel Zehnder’in birlikte yönettikleri 4 dakikalık “Mutlu Yıllar Sharon” filmleri gösterilecek.

Birincilik ödülünü Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Bora Altun’un ‘jeolojik olayların insan hayatı üzerindeki etkileri ve Türkiye’deki jeolojik mirasın Manisa’nın Kula ilçesi ölçeğinde incelendiği’ “Türkiye’nin Jeolojik Mirası” adlı belgesel projesi; ‘bir öğrenci filminin ötesinde, bilimsel bir tez oluşturması ve uzun soluklu bir araştırmaya dayanması’ sebebiyle birinciliğe layık görüldü.

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV Sinema Bölümü 3. sınıf öğrencisi Selin Suar’ın ‘Balık’ adlı projesi ‘ustalıklı senaryosu’ ile ikinciliğe;

Selçuk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 3. sınıf öğrencisi Itır Sema Ertaş’ın ‘Ölüm Düşleri Gerçektir’ adlı projesi ‘orijinal senaryosu’ ile üçüncülüğe ve

Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema Bölümü 3. sınıf öğrencisi Sercan Kehribar’ın ‘Her Neyse’ adlı projesi mansiyona değer bulundu.

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...