16.06.2018
Künye
İletişim
18.08.2003, 11:19:41 Güncelleme : 07.09.2016, 21:37:33

Bu kentin altında ortaya çıkarılmayı bekleyen tüneller var!

Anadolu ve Akdeniz Havzası’nın geçmişten bugüne kalan en önemli sağlık merkezi Allianoi antik kentindeki arkeolojik kazılar devam ediyor. Suları şifa dağıtan kaynaklar ısılarını hala koruyor.

Bundan 5 yıl öncesine kadar, Bergama- İvrindi yolu üzerindeki Paşa Ilıcası bölgesi, sarı buğday başaklarıyla kaplıydı.

Bölgede yaşayan hiç kimsenin, rüzgarla danseden bu zarif başakların altındaki tarihi hazineden haberi yoktu. Ta ki bir grup idealist arkeolog burada çalışmaya başlayana kadar.

1998'den itibaren toprağın altındaki zenginlik de günışığına çıkmaya başladı. Burası, dünyada az sayıda örneği kalan Asklepieion'lardan yani sağlık merkezlerinden biri, Allianoi...

Zeugma ve Hasankeyf'in kaderini paylaşacağı, yani Yortanlı Barajı'nın suları altında kalacağı günü bekliyor. Bir mucize mi ? Belki..

İzmir'in Bergama ilçesinin 18 kilometre kuzeydoğusunda Paşa Ilıcası adlı bölgede bulunan Allianoi antik kentinin varlığı ilk kez, Milattan Sonra 2'nci yüzyılda yaşamış olan Aristides'in Kutsal Sözler (Hieroi Logoi) adlı eserine dayanılarak şu anda bölgede çalışan ekip tarafından ortaya atıldı.

Bergama Müzesi Müdürü Ahmet Yaraş başkanlığındaki kazılar, 1998 yılında başladı. Amaç, bu zengin tarih hazinesini bir süre sonra faaliyete geçecek olan Yortanlı Barajı'nın suları altında kalmaktan kurtarmaktı.

Allianoi kazıları, 2000 yılından itibaren Philip Morris/ Sabancı tarafından destekleniyor. Bu arada 2000 yılının haziran ayında, çalışmaların hız kazanması amacıyla Bergama Yortanlı Kurtarma Derneği de kuruldu.


ASKLEPİOS'A ADANAN KENT

Milattan Sonra 2'nci yüzyılda planlı bir şekilde yapılıp, bir hidroterapi yani su ile tedavi merkezi olarak kullanılan Allianoi 'deki kazılar bu dönemden başlayıp, Milattan Sonra 11'nci yüzyıla kadar uzanan çok zengin arkeolojik buluntular veriyor. Antik kentte yapılan kazılarda ortaya çıkan sonuçlara göre Allianoi, döneminin önde gelen tedavi merkezlerinden biriydi.

Bölgede bulunan ve 48 derecelik ısısını koruyan kaynak suyu, 10 bin metrekarelik ılıca kalıntısı, Yunan ve Roma uygarlıklarının Sağlık Tanrısı Asklepios'a adanan sunaklar, Asklepios heykellerine ait parçalar, ilaç ezme paletleri, bronzdan yapılmış tıp aletleri bir zamanların bu sağlık merkezinden günümüze kalanlardan bazıları.

Bölgede beş yıldan bu yana yürütülen kazılar sonucunda çok sayıda eser ortaya çıkartıldı. Önceki yıl yerin 8 metre altında bulunan 1800 yıllık Venüs heykeli ise Alliaoni'den çıkarılan eserlerin en önemilerinden biri. Bergama Müzesi'ne teslim edilen bu eserler sergi salonlarının doluluğu nedeniyle henüz ziyaretçilere sunulamıyor.

Öte yandan Allianoi antik kenti, tarih meraklısı yerli ve yabancı turistleri bekliyor... Geçen yıl kente yapılan gezi parkuru, çevre koruma platformları ve bilgi panoları bölgeyi gezenlere bilgi alma imkanı sağlıyor.


KAZILAR DEVAM EDİYOR

Bu kazı sezonunda da Allianoi'deki çalışmalarn devam ediyor. Şimdi sıra daha önce arkeologlar tarafından kazı evi olarak kullanılan bölgenin altnın araştırılmasında. Bu çalışmalar sonucunda Akdeniz havzası ve Anadolu'nun en eski ve sağlam kalmış ılıca havzalarından biri tamamen günışığına çıkarılmış olacak.


BERGAMA YORTANLI KURTARMA DERNEĞİ

Helenistik çağda kurulan Allianoi'deki kalıntıların kurtarılmasına katkıda bulunmak istiyorsanız Bergama Yortanlı Kurtarma Derneği ile iletişim kurmanız yeterli. Dernek, kurtarma kazıları için gerekli olan maddi ödeneğin sağlanmasının yanısıra kamouyonun da kazılar hakkında bilgilendirilmesini amaçlıyor.

Allianoi kazı evi:0 232 659 14 96

Nazan Mengü
Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...