07.06.2018
Künye
İletişim
22.08.2006, 07:42:05 Güncelleme : 03.10.2016, 21:39:38

Bodrum’da yalnız magazin değil sanat da var

Bodrum’da gazetelerin, Tv kanallarının aktardığı gibi yalnızca magazinel olaylar mı var? Beach Clup’larda, partilerde, discolarda kadınlar, erkekler, yalnızca birbirine gösteriş yapıp ortalığa para mı saçıyor? Kimin elinin kimin cebinde olduğu bir ortam m

Halbuki aynı Bodrum'da yaz boyu sanat kültür adına da bir sürü faaliyet sergileniyor. Yalıkavak ve Turgutreis Marina'da klasik konserler, sergiler, Bodrum Kalesi'nde Uluslararası Bale Festivali, Bodrum Antik Tiyatro'da konserler, gösteriler bizim bu yaz gördüklerimizden birkaçı.


CARMEN

Bodrum'da sanatsal faaliyetler adına ilk durak, 4 yıl önce onarılıp, kullanıma açılan Bodrum Antik Tiyatro... Dünyanın ilk tiyatrolarından biri olarak biliniyor. Orjinal hali ile 10.000 kişilik olduğu tahmin ediliyor, restore edilmiş haliyle bugünkü kapasitesi ise 2.900 kişi.

Bu yıl tiyatroda dördüncüsü düzenlenen "Yıldızlı Türkcell Geceleri" her akşam Ali Poyrazoğlu'nun seslendirmesiyle Bodrum'un kısa tarihini içeren bir barkovizyon gösterisi ile başlıyor. Bodrum'un 5000 yıllık tarihi anlatılıyor. Karya Kralı Mausolos'un, başkenti, Milas'dan Halikarnasos'a taşıdıktan sonra bu tiyatroyu yaptırdığından sözediliyor.

Ünlü ispanyol flamenkocu Aida Gomez'in koreografisini ve sanat direktörlüğünü yapıp başrolünü oynadığı Bizet'nin Carmen'ini izliyoruz.

Ispanya Ulusal Bale Company'de oynayan, ülkesinde defalarca yılın dansçısı seçilen Aida Gomez ile grubu,gösteriyi 10 Mart'da Madrit'de yapmış. Başarılı sanatçıya bu gösteri sonrasında "En seksi Carmen" adı takılmış. Gösteri daha sonra pekçok Avrupa ülkesinin yanı sıra Çin,Japonya ve ABD'de de sergilenmiş.

Bodrum Kalesi ve Kara Ada manzaralı 5000 yıllık tiyatrodaki yerimizde, dolunay eşliğinde, güzel, çekici ve tehlikeli çingene kızının maceralarını, büyülenmiş biçimde izliyoruz.

Bizet'nin ünlü Carmen müzikleri ile gösteri için Jose Antonio Rodriguez tarafından bestelenen flamenco eserleri muhteşem bir gece yaşatıyor izleyicilere.

Aynı yerde ertesi gün BKM'nin "Haybeden Gerçeküstü Aşk" var. Yılmaz Erdoğan ve Demet Akbağ'ın oynadığı oyun kadın-erkek ilişkilerini eğlenceli bir dille anlatıyor.


SEZEN AKSU KONSERİ

Sonraki gün ise Bodrum Antik Tiyatro programına sonradan eklenen Sezen Aksu konseri var. Tiyatro tıklım tıklım dolu, merdivenler bile.. Üstelik daha 20 gün önce aynı yerde yine konser vermiş ünlü sanatçı.

Hüzünlü bir parça ile başlıyor proğramına ama şarkı bitiminde seyirciyi neşelendireceğine sözveriyor.

O arada "En büyük sensin" diye bağıran seyirciye de şu yanıtı veriyor."Ben böyle şeyleri sevmiyorum. Yok büyüklükmüş, sanatmış, starlıkmış. Hepsi üfürükten teyyare, selam söyle o yare"

Ardından tüm içtenliğiyle ekliyor "Ben size iyi geldiğimi hissettiğim an iyi oluyorum" ve binlerce seyirciyi avucunun içine alıyor.

Magazincilere de mesajı var sevilen sanatçının .İkinci parça sonrasında kalabalık bir grup halinde onlarca kameraman, foto muhabiri içeri alınıyor. "İşte geldiler" diye takılıyor ve artık "orasını burasını" çekmeye çalışmadıkları için teşekkür ediyor.

Akşam saat 9.30 başlayan konser seyirci istekleriyle devam ediyor ve 3 saatlik müzik şöleninden sonra giden sanatçı bis için tekrar geliyor. Son parça ise Kenan Doğulu'nun sesiyle bu sezonun gözdesi olan bir Sezen Aksu bestesi "Çakkıdı"


"EGE GÜNLERİ"

Yalıkavak Marina'da "Ege Aegean Festivali" var. Anfitiyatro'da Ahmet Kanneci gitarını konuşturuyor. Tiyatro dolu değil ama olsun.

Hemen konser bitiminde yan tarafta Yoita Mihalleli Grup Troups başlıyor. Canlı ege müziği izleyenleri coşturuyor. Bazan pistte halay tadında sirtaki oynanıyor, bazan da masaların arasında göbekler atılıyor.

Marinanın öteki ucunda havuzlu barda gitarcı gençler gözde parçaları seslendiriyorlar.


....VE BODRUM GECELERİ

Bodrum'a gidip de gece hayatına bulaşmamak olmaz. Haftasonu saatler gece yarısını geçerken Cumhuriyet Caddesi’nde yürüyoruz.

Yol üzerinde gündüz saatlerinde sakin sakin hizmet veren barlar gece birer show merkezi olmuş. Masaların, bar tezgahlarının üzerinde hızlı müzik ritmine kendini kaptırmış yabancı turist kızlar ya da show girl'ler bardakilerin olduğu kadar, önünden geçenlerin de ilgi odağı.

Ancak asıl büyük ilgiye Halikarnas'da tanık oluyoruz. 1979'da açılan ve Bodrum'un en eski discosu olan Halikarnas artık "The Club" hüviyetini almış.

Bedavacılara da hizmet için sokağa bakan metrelerce yükseklikteki setlerin üzerine dansçı kızları çıkarmışlar. O da ne!! Kızların popoları tamamen çıplak gibi. Ritmle sallanan çıplak popolar Halikarnas'ın önünde erkek yığılması oluşturmuş.

Genç, orta yaşlı ve yaşlı onlarca erkek aygın, baygın gözlerle kızları izlemekte. Gece sıcak, denizdeki dev fıskiye suları havaya püskürtüyor, tempolu müzik bütün hızıyla sürüyor. Erkekler ise ellerindeki sigaradan derin nefesler alıp sabit gözlerle popo izliyorlar. Hava, su, müzik, gösteri, hepsi bedava…

Bodrum’da yok yok… Karada değil denizde eğlenmek isteyenler için katamaran disco var. Gündüz saatlerine kalede demirli 2500 kişilik disco-gemi gece saat 1.00 gibi denize açılıyor ve sabahın ilk saatlerine kadar Karaada açıklarında dolaşıyor.

Bodrum'un gece yaşamından küçük bölümler bunlar...


ULUSLARARASI BALE FESTİVALİ

Yazıyı yine önemli bir sanatsal faaliyete bitirelim. 4. Bodrum Uluslararası Bale Festivali tarihi Bodrum Kalesi'nde 11- 31 Agustos tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Açılışı İngiltere Kraliyet Balesi başdansçısı Carlos Acosta ve grubu Carlos Acosta Tocororo a Cuban Tale tarafından yapıldı.

Oytun Turfanda'yı anma gecesinde ise ünlü koreografın "Yoz Döngü", "Bebek" ve "Hurrem Sultan" baleleri sahnelendi.

19 Ağustos'daki "Yıldızlar Gecesi" ise Stuttgart Devlet Balesi, Çin Ulusal Balesi, Moskova Bolşoy Balesi, Portekiz Ulusal Balesi, Belçika Kraliyet Balesi dansçılarına evsahipliği yaptı.

Ünlü sanatçımız Fazıl Say'ın bu yıl Viyana'da prömiyeri yapılan Patara Quartet!i de festivalin ilgi gören proğramları arasında yer aldı.

Proğramın sonunda ise 30-31 Ağustos’da Les Ballets Trockadero De Monte Carlo'nun gösterileri var.

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...