19.06.2018
Künye
İletişim
05.06.2003, 13:07:10 Güncelleme : 09.10.2016, 16:34:01

Biraz üşüseler de davetliler rüya gibi bir gece yaşadılar... Ayasofya Müzesi’ndeki konseri NTV yayınlıyor!

31. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın Beylerbeyi Sarayı’nda verdiği konserle başladı.

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği ’31. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’, Şef Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın Beylerbeyi Sarayı’nda verdiği muhteşem konserle başladı.

 

’31. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin açılış konserinde İstanbul Filarmoni Orkestrası, Türkiye Cumhuriyeti’nin 80. kuruluş yılı nedeniyle Türk bestecilerin yapıtlarından oluşan bir program sundu. İlk olarak genç ve başarılı besteci Yiğit Aydın'ın Orkestra için Suit'ini seslendirdi. Yepyeni bir anlayışla yazılan bu modern beste, 1. Adım Sürekli Ezgi, İlk Oyun Sürekli Devinim, Ağır: Sürekli Tartım olarak adlandırılan bölümler içeriyordu.

Daha sonra Nevit Kodallı'nın Telli Turna bestesi seslendirildi ve son olarak da Hasan Ferit Alnar'ın İki Dans'ı yorumlandı. Alkışlar üzerine bis olarak da yine Türk bestecilerinden Bülent Tarcan'ın, Zeybekleri seslendirildi.

Uluslararası İstanbul Müzik Festivali çerçevesinde, bu yıl ilk kez verilen olan 'Yaşam Boyu Başarı Ödülü' ülkemizde klasik müziğin gelişimi konusunda uzun yıllar yapmış olduğu değerli katkıları dolayısıyla besteci Nevit Kodallı’ya verildi.

Müzik Festivali'ne destek olan sponsorlara da plaketleri verildi. Kültür Bakanı Erkan Mumcu da açılışa katıldı ve kısa bir konuşma yaptı..

Konserden sonra davetliler, Sarayın arka bahçesinde, nilüferlerin yüzdüğü havuzun kenarında muhteşem bir büfede ağırlandılar. Güzel bir konser, güzel bir yemek ve güzel sohbetler, açılışı unutulmaz bir geceye dönüştürdü.

Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, festival kapsamındaki ikinci konserini, 6 Haziran akşamı bir başka tarihi mekânda, Ayasofya Müzesi’nde gerçekleştiriyor.

Çok sesli müziğin yayılmasında büyük emeği geçen Cevat Memduh Altar’ın anısına gerçekleştirilecek bu konserde Borusan Filarmoni Orkestrası, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Korosu’nun katılımıyla, Mozart’ın Requiem’ini, Ramirez’in Misa Criolla’sını ve Ahmed Adnan Saygun’un Yunus Emre Oratoryosu’ndan bölümleri seslendirecek.

Ayasofya Müzesi’nde gerçekleşecek ilk konser olma özelliğini taşıyan bu müzik şöleni saat 23:05’den itibaren NTV’de ekrana gelecek. Ayasofyanın mistik atmosferindeki konsere solistler de eşlik edecek.

Konserin solistleri, önceki yıllarda büyük beğeniyle izlediğimiz ünlü soprano Yelda Kodallı’nın yanı sıra, mezosoprano Wilke Te Brummelstroete, tenor Daniil Shtoda ve bas Manfred Hemm.

KONSER MEKANLARI

31. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin bu yılki programında, biri korolu 7 orkestra konseri, 6 oda orkestrası konseri, 7 resital, 3 oda müziği dinletisi, 8 geleneksel müzik konseri, 1 dans gösterisi ve 1 oratoryo olmak üzere 34 gösteri yer alıyor. Bu etkinlikler Aya İrini Müzesi, Atatürk Kültür Merkezi, Açıkhava Tiyatrosu’na ek olarak, Ayasoyfa Müzesi, Beylerbeyi Sarayı, Yıldız Sarayı Tiyatrosu, Arkeoloji Müzesi, Darphane-i Âmire, Rahmi M. Koç Müzesi, Schneidertempel Sanat Merkezi, Sent Antuan ve Üç Horan Kiliseleri’nde gerçekleşecek.

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...