13.06.2018
Künye
İletişim
11.10.2007, 11:19:41 Güncelleme : 03.05.2016, 17:28:58

Beyoğlu’nun tarihi dokusu üzerindeki kıyım her geçen gün artıyor

Beyoğlu’nun tarihi dokusu üzerindeki kıyım devam ediyor. Son rezalet, Şark Aynalı Çarşı’nın kapısındaki DARTY levhaları.

Birkaç yıl önce Markiz Pastahanesi ile birlikte yeniden açılan Şark Aynalı Çarşı (Passage Oriantal) ticari olarak başarılı olamayınca kapanmıştı. Markiz Pastahanesi bir başka kahve gurubuna kiralanıp ünlü Markiz levhasının altına adını yazmıştı.

Şimdi de Fransızların beyaz eşyacısı, buzdolabı, televizyon ve fırın satıcısı, ünlü Aynalı Çarşı (Passage Oriantal) yı kiralamış ve tarihi mirası umursamadan kapısına kırmızı beyaz dev levhalarını asabilmiş.

Beyoğlu Belediyesi’ni göreve çağırıyoruz ve bu çirkinliği, tarihi mirasa saygısızlığı durdurmasını istiyoruz…

Darty firması, pasajdaki mağazasından 100,- YTL lik alış veriş yapana Markiz’de kahve ikram ediyor… Yazarların, sanatçıların uğrağı Markiz Pastahanesi’nin düştüğü promosyon girdabına bakar mısınız? Türk Edebiyatının ünlülerini konuk etmiş, yakın tarihimizin bu ünlü mekânını bu halde görmek istemediğimizi yüksek sesle söylüyoruz.

Beyoğlu’ndan geçen genç nesil Aynalı Çarşı (Passage Oriantal)’ın ne anlamı olduğunu bilmeyebilir, bugün Türkiye nüfusunun %50 sinin 20 yaşın altında olduğu gerçeğinni göz ardı etmiyoruz, ama tarihi bilen okuyan ve İstanbul’u korumak için uğraşan insanlar da saygı bekliyor…

2010 da Avrupa Kültür Başkenti olacak olan İstanbul’un, Avrupa’ya bakan caddesi Rue de Péra böyle çirkinliklere lâyık değildir…
Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...