11.06.2018
Künye
İletişim
28.03.2003, 13:07:10 Güncelleme : 08.12.2016, 23:01:21

Beyoğlu’ndaki tarihi bina, başına post-modern bir şapka geçirip Türkiye’nin kültür ve sanat yaşamına katılıvermişti

Çıkardı artık bu şapkayı. Dışı tarihi yaşatan, içi modern bu binada Akbank Kültür Merkezi 4 büyük konserle 10. yaşgününü kutlamaya hazırlanıyor.

Füsun Özbilgen

11 yıl önceki bir sergiyi anımsıyorum. Resim sergisi değil bir binanın yeniden yapılandırma projesi sergisiydi. Beyoğlu’ndaki Vakko binasının sergi salonunda duvarları mimari proje çizimleri kaplamıştı.

Tarihi bir apartmana nasıl modern bir tasarım ile üst katlar ekleneceğini hesaplayan ve çizen mimarların proje tasarımlarının sergisini izlemiştik.

Sakıp Sabancı pek sevinçli ve heyecanlıydı. Eski binaya ‘modern bir şapka giydireceklerini’ anlatıyordu sevinçle. Asıl sevinç konusu ise Beyoğlu gibi İstanbul’un ve hatta Türkiye’nin kültür ve sanat merkesinde Akbank’ın da kültür ve sanata damgasını vurmaya hazırlanmasıydı.

Gerçekten de kısa zamanda proje realize edildi ve tam 10 yıl önce bina Aksanat olarak İstanbul’lu sanatseverlerin hizmetine girdi. O postmodern şapkanın tepesindeki camlı köşkte ne toplantılar izledik ne yemekler yedik.. Nedense bende en çok iz bırakan toplantı ise 5 ayrı sanatçının çizimlerinden hazırlanan 2000 milenyum yılbaşı duvar tabaklarının tanıtımı ve yemeği.. Müthiş keyifli bir geceydi.

‘Geçmiş zaman olur ki hayali cihan değer demişler.’ Biz geleceğe bakalım:

Bu modern şapkalı yaşlı bayan, yeniden doğduğu sanat ve kültür ortamında 9 yıl sonra post-modern şapkasından sıkıldı. Büyük bir tadilat geçirdi, şapkayı çıkardı. Eski olgun ve tarihi formunu yeniden kazandı. İçi de daha modern bir anlayışla yeniden dizan edildi.

Şimdi tam 10 yaşına basıyor. Aksanat binasında, bir yıllık restorasyon çalışmasından sonra post-modern anlayışla binaya giydirilen çelik konstrüksiyon kaldırıldı. İsmi de değişti. Aksanat yerine 15 Ekim 2002’den itibaren Akbank Kültür Sanat Merkezi oldu. Binanın her bir katı ayrı bir sanat dalına ayrıldı.

Akbank Kültür Sanat Merkezi, yeni yüzüyle Akbank'ın desteklediği, örgütlediği bütün sanatsal faaliyetlerinin bir araya toplandığı bir merkez oldu.

Akbank Oda Orkestrası, Akbank Caz Festivali, Prodüksiyon Tiyatrosu, Akbank Çocuk Tiyatrosu, Kukla Tiyatrosu ve Akbank Yayınları gibi sanatsal etkinlikler buradan yönetiliyor. Akbank Kültür Sanat Merkezi'nde her kat ayrı bir sanat dalına ayrıldı:

Giriş katı ve birinci katta (458 metrekare) plastik sanatlar alanında yapılan çalışmalar sergileniyor.

İkinci kattaki 135 kişilik çok amaçlı salonda, tiyatro, canlı konser, söyleşi, dia gösterileri, konferanslar ve DVD gösterimleri düzenleniyor.

Üçüncü katta özgün baskı atölyeleri var. Burada, Sinan Demiriş, Nuri Kuzucan ve Ferhat Özatar gözetimindeki serigrafi ve litografi atölyelerinde her ay bir sanatçıya ait eserlerin baskıları yapılıyor.

Dördüncü katta müzik dinleme odası, kütüphane ve özel bir cafe bulunuyor. Burada başta klasik müzik olmak üzere caz ve film müziklerinden örnekler sunuluyor.

Altıncı kat Dans Stüdyosu'na ayrıldı. Zeynep Tanbay'ın çalışmalarını sürdürdüğü stüdyo, 'Zeynep Tanbay Dans Projesi' çalışmalarının yanı sıra workshop'lar, açık provalar, söyleşiler, video gösterimleri ve genç koreograflarla çalışmalara ayrıldı.

Akbank Kültür Sanat Yöneticisi Miriam Dinç Beyoğlu'nda olmamız bize büyük avantaj sağlıyor Akbank Kültür Sanat Merkezi'nin yöneticiliğine getirilen Miriam Dinç'in ailesi 1982'de işleri nedeniyle Türkiye'ye yerleşmiş. O yıllarda Avusturya'da öğrenci olan Miriam Dinç yaz tatillerini Türkiye'de geçirmeye başlamış. Daha sonra da İstanbul'a yerleşmiş.

Miriam Dinç, Akbank Kültür Sanat Merkezi'nin yeni yapılanmasını ise şöyle açıklıyor: ‘‘Kültür ve sanatı mümkün olduğunca çok insanla paylaşmak istiyoruz. Binanın kendi güzelliğini öne çıkaran bir restorasyon çalışması yapıldı ve giriş kısmı galeriye ayrılarak herkese açık olduğu vurgulandı. Ayrıca dördüncü kattaki cafe de dışarıdan insanlara hizmet verecek.’’

10. yaşına sanat şöleni ile basıyor. Söz Akbank Kültür Sanat Merkezi yönetiminin. Bakalım bize neler sunacaklar Nisan ayında, 10. yıl kutlamalarında:

''Akbank Kültür Sanat Merkezi, 10. Yaş kutlamaları için nisan ayında tam bir sanat şöleni sunmaya hazırlanıyor. Gerek kuruluş yıldönümü gerekse, 23 Nisan Çocuk Bayramı nedeniyle Akbank Kültür Sanat Merkezi nisan ayında, evsahipliği yapacağı 40’ın üzerindeki özel program ve aktiviteyle sanatseverlerle buluşacak.

Seyircilerin katılımıyla renklenen, ünlü bir solistin genç müzisyenleri dinleyip onlara önerilerde bulunduğu Masterclass’ların nisan ayı konuğu, aynı zamanda Akbank Oda Orkestrası’nın nisan ayı konserlerinin de solisti olan ünlü Fransız flütçü Patrick Gallois.

Sanat Güncesi’nde Şair Yazar Sunay Akın, 81 Türk denizcisinin yaşamını yitirdiği Dumlupınar Denizaltısı’nın batışının 50. Yıldönümü nedeniyle, yaşananları ve tüm ayrıntıları, yoğun ilgi gören anlatımıyla sunacak.

Nisan ayındaki iki dia gösterisinden ilki İbrahim Zaman’dan. Gizemini hala koruyan ve birçok yönüyle hala keşfedilmeyi bekleyen eski Mısır medeniyetinden Nil Vadisi boyunca ustanın objektifine giren görüntüler izleyicileri büyülüyecek. Bir diğer fotoğraf ustası, 70’in üzerinde sergi açmış olan İsa Çelik. ‘İnsan Fotoğrafları’ adını taşıyan sunumuyla İsa Çelik, ‘Benim derdim İnsan’ diyor.

Tiyatro’da Behiç Ak’ın senaryosunu yazıp, Işıl Kasapoğlu’nun yönettiği ‘Tek Kişilik Şehir’ nisan ayında da tiyatroseverlerin karşısında olacak.

Konferanslar dizisinde, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Tekin. Oğuz Tekin ‘Eskiçağda İstanbul’ başlıklı sunumunda kentin siyasal ve toplumsal tarihinden ilginç kesitleri dinleyicileri ile paylaşacak.

Edebiyat Günleri’nde genç yazar Hamdi Koç daha önce yazmış olduğu ‘Melekler Erkek Olur’ kitabının ardından yeni romanı ‘Çiçeklerin Tanrısı’ ile edebiyat dünyamıza yeni kapılar aralıyor. Hamdi Koç, sanatı ve yazarlığı üzerine izleyiciler ile söyleşecek.

Biri Türk, diğeri İsrail asıllı iki dansçı Almanya’da dünyanın en önemli bale topluluklarından biri olan ‘Stuttgart Ballet’de buluşuyorlar. Lior Lev ve Uğur Seyrek, şimdi İstanbul’da Akbank Kültür Sanat Merkezi’nde biraraya gelerek onları bir araya getiren ortak sırrı dansseverlerle paylaşacaklar.

Söyleşi bölümünde, ‘Kendini Koruyan Kentler’ dizisi, nisan ayında da devam ediyor. Dia gösterisi eşliğinde Mithat Kırayoğlu’nun konuşmacı olarak katılacağı etkinlikte, Çekül Vakfı, Türkiye genelinde uygulamaya başlattığı ‘7 Bölge 7 Kent’ projesi kapsamında bu kez Mudanya’yı ‘Kültürel Mütareke ve Mudanya’ başlığı altında gündeme getiriyor.''

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...