07.06.2018
Künye
İletişim
05.01.2004, 11:19:41 Güncelleme : 23.08.2016, 18:00:03

Beriköy’de yaşayan çocuklar için, tüm çocuklar bir araya gelecek...

Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda büyük bir ilgiyle süren ’Barış Ormanında Yarış’ oyunu, 9 Ocak günü depremzede çocuklar yararına sahnelenecek.

Bakırköy Belediye Tiyatroları'nda büyük bir ilgiyle süren "Barış Ormanında Yarış" oyunu, 9 Ocak Cuma, Saat 13.00'te Yunus Emre Kültür Merkezi'nde depremzede çocuklar yararına sahneleniyor.

Tüm geliri 1999 Marmara depreminde zarar gören aileler için Adapazarı'nda yaptırılan Beriköy’e bırakılacak olan sanat buluşmasında, oyunun yazarı Fikret Terzi de çocuklarla söyleşecek.

Çeşitli sürprizlerle daha da renklenecek gün, kısaca pek çok "doğru"yu ve "güzel"i bir araya getiriyor. Bakırköy Belediye Tiyatroları ve Fikret Terzi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen etkinliğin konukları arasında Çocuk Esirgeme Kurumu’ndan da küçük sanatseverler olacak.

"Barış Ormanında Yarış", kuramcı ve oyun yazarı kimlikleriyle tiyatromuzda özgün bir yeri olan Fikret Terzi'nin "Çocuk tiyatroya seyretmeye değil oynamaya gelir" ilkesiyle yazdığı yeni oyunu. Ülkemizde çocuk tiyatrosu alanına en uzun süre, en doğru iletilerle ve en çok emek veren Terzi, doğru anlamdaki çocuk tiyatrosunun geleceğin seyircisini değil, “kurucusunu” yetiştirdiğine inanıyor.

“Barış Ormanında Yarış”, kucaklaşmadan yarışmaya değin yaşamdaki tüm ilişkilerde dürüst ve içtenlikli olunması, demokrasi fikrinin oluşması, buna bağlı olarak karşılıklı haklara saygı duyulması gibi iletiler içeriyor.

Didem Germen Aydın'ın yönettiği bu müzikli-danslı çocuk oyununun yan iletileri arasında da trafik eğitimi, yardımlaşmak, saygı, sevgi gibi evrensel erdemler var.

La Fontaine masalındaki yarışma temi, oyunda kaplumbağadan tavşana, kirpiye ve tilkiye değin yedi kahramanın yarışması biçiminde işleniyor. Fikret Terzi, bu oyunla çocuğun dünyasına daha fazla yaklaşmayı hedeflediğini belirterek, "Barış Ormanında Yarış"ta izleyici çocuk, özdeşleşeceği kahramanlarla geliştireceği imgelemlerle birlikte seyirci değil oyuncu konumunda!" diyor.

Çok keyifli anların yaşandığı oyunun en güzel yanı, çocukların yarışın seçici kurul üyeliği rolüyle oyuncu olarak aktif katılımları.


BERİKÖY PROJESİ

ÇEKÜL / Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı, Habitat for Humanity International, Massachusetts Institute of Technology (MIT) ortaklığında yürütülmekte olan Türkiye’nin ilk sürdürülebilir kalkınma projesi “BERİKÖY”, Adapazarı’nın Söğütlü ilçesinde, 1999 Marmara depreminde mağdur olan 50 aile için kuruluyor.

Kapsamında 50 konutun yanı sıra 3 sosyal merkez ve 10 dönümlük bir tarım arazisi var. Amaç, bu sosyal merkezlerde ve tarım arazilerinde gelirleri çok düşük olan ailelere yönelik mikro ekonomik çalışmalar düzenleyerek onların refah düzeylerini yükseltmek.

9 Ocak’taki etkinliğin gerçekleşmesinde büyük destekleri olan Baybalon Balon Dekorasyon - Organizasyon’a, Eti Gıda’ya, Hilton İstanbul Oteli’ne ve çocuklarımızın sanatla ve doğrularla buluşmasını sağlayan; Selim Pars Koleji Behiye Hatun Anaokulu’na, Pembe Fil Çocuk Oyun Merkezi’ne, Yeni Dünya Koleji’ne, Pelikan Çocuk Evi’ne, Işılım Çocuk Evi’ne, Nilgün Çocuk Evi’ne ve tüm diğer katılımcı çocuklarımıza en içten alkışlar!


9 OCAK CUMA
SAAT: 13.00
YUNUS EMRE KÜLTÜR MERKEZİ,
ATAKÖY 9. KISIM
Tel: 0212 – 263 78 07
Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...