07.06.2018
Künye
İletişim
28.04.2003, 13:07:10 Güncelleme : 08.12.2016, 23:02:09

Aşkın farklılığı olmaz ama, bu kez anlatılan, bir erkeğin bir erkeğe olan aşkı

Söyleşide, laf ’gay edebiyatı’na gelince yazar tepki gösterdi: ’Gay edebiyatı olamaz’.

Mine Türkili
Sicilya

Andrea Mancınelli, 35 yaşında, Milanolu bir yazar. İlk kitabında 'kusursuz yalnızlıklar'ı anlatıyor. Baldini & Castoldi Yayınevi'nden çıkan kitabın adı, ‘Solitudini İmperfette’ (Kusursuz Yalnızlıklar). İki gayın yalnızlığı, aşk öyküsü...

(Ferzan Özpetek'in Hamam filminde iki erkeğin öyküsü de İtalya'da çok dikkat çekmişti)

İki gay’in aşk öyküsü, yalnızlığı... Biliyorum, kitabın yazarı, bu başlangıca tepki gösterecek (Allah’tan Türkçe bilmiyor). Siracusa'da ‘Biblios Cafe'nin başlattığı imza günlerine, Milano'dan birçok gay yazar katılıyor. Andrea Mancinelli de bunlardan biri. Kitap, bir aşk, bir yalnızlık öyküsü.

Aşkın farklılığı olmaz ama, bu kez anlatılan, bir erkeğin bir erkeğe olan aşkı. Böyle olunca söyleşide, laf döndü dolaştı, 'gay edebiyatı' konusuna geldi.Yazar, burada hemen tepkisini gösterdi:’’Gay edebiyatı gibi bir kavram olamaz’’.

1968 doğumlu yazar, her şeyden önce büyük kent yalnızlığını anlatıyor. Düşünmeye fırsat tanımayan, binbir seçenek sunan ve belki de sadece eve varınca, kapıyı anahtarla açınca yüzleşilen bir yalnızlık.

Romanın kahramanı Mattia, Milano'da 40 metrekarelik küçük bir evde yaşayan , 30 yaşın getirdiği kariyer kaygısı içinde kentin düzenine ayak uydurmaya çalışan bir gay. Kentin yalnızlara sunduğu o müthiş çözümlerden sonuna kadar faydalanır. Gece hayatı, barlar, tek gecelik ilişkiler, partiler, arkadaşlar...Kabullendiği yaşamın aslında bir arayış olduğunu, bir partide tanıştığı Stefanio ile anlar.

Yazar, ilişkileri sorgulamak istediğini belirtiyor ve ekliyor: ''İki kişi başlıyor. Her şey yolunda gidiyor. Ama hep korku var. Aldatma, uzaklaşma ve belki de arayış içindeyiz.Ve seyirci kalıyoruz, gitmesine izin veriyoruz doğru insanların..''

Hem duygusal, hem de mesleki anlamda tatmin olmuş Stefanio yaşamı yeniden sorgulatır Mattie'ye. Ancak, Stefanio, gitmek zorundadır. Belki de, onunki de bir yalnızlık yolculuğudur.

‘’Kal’’ demesini bekler, Mattie'den, fakat o, bu cesareti gösteremez. İki ayrı yalnızlık, biri üç sene, beş sene başka ülkelerde, kültürlerde. Diğeri aynı kentte, belki de sadece başka bir mahallede.

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...