18.06.2018
Künye
İletişim
11.07.2003, 13:07:10 Güncelleme : 08.12.2016, 23:05:10

Aşk festivali ’Love Parade’ bir kez daha Almanya’nın başkentini yerinden oynatıyor

Bu yıl 14. kez düzenlenen festivale, 800 bine yakın ziyaretçinin katılması bekleniyor. 50 platformda 250 DJ, müzik yapıyor.

Festival, Berlin’in Tiergarten Parkı’nda başlıyor. Ziyaretçiler önce Tiergarten’da toplanıp daha sonra bütün geceyi dans ederek geçirecekleri Victory Column’a gidecekler.

Pete Tong, Felix da Housecat, Paul van Dyk ve festivalin kurucusu Dr Motte toplam 50 platformun üzerinde müzik çalan 250 DJ’den sadece birkaçı. Geçen seneki festivalde maddi sıkıntılar yaşandığı için bu sene iptal edileceğinden korkuluyordu, fakat sponsorlar bulunması ve Berlin Fuar Merkezi’nin de sosis ve bira satışı yapacağını açıklaması festivali iptal edilme tehlikesinden kurtardı.

Love Parade 1989 yılında bölünmüş Almanya’nın 200 kişilik bir sokak partisiydi fakat gittikçe büyüdü. Gençlerin heavy techno müziğiyle çılgınca eğlendiği festival en çok rağbeti 1,5 milyon ziyaretçiyle 1990’larda gördü. Fakat son yıllarda ziyaretçiler festivali “fazla ticari” bulduğu için bu sayı biraz düştü.

Organizatörler festivalin, alternatif altkültür öğelerine sadık kaldığını belirtti. Sözcü Adina Popescu “ Festivalin nasıl geçeceği ziyaretçilerin ne yapacağına bağlı. Geleneksel olarak elektronik müzik yapılıyor, fakat tarz her sene biraz değişiyor dedi.”

Love Parade politik bir amaçla düzenlenmeye başlamıştı, organizatörler hala da bu amacı taşıdığını söylüyor. Fakat 2001 yılında yetkililer festivali politik gösteri statüsünden çıkardı. Bu yüzden artık festivalden sonra ortada kalan çöp yığınlarını temizletme masrafı organizatörlere kalıyor. Bu sene, yeşil alanı korumak için 5 km’ye yakın tel örgü kullanıldı.
Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...