07.06.2018
Künye
İletişim
17.03.2017, 02:52:45

ArkeoPera Cumartesi sohbetlerinin bu haftaki konuğu Mutlu Torun

’’Mutlu Torun ile Çalma-Konuşma Sohbet’’ etkinliği 18 Mart’ta ArkeoPera’da.ArkeoPera Cumartesi Sohbetlerin de bu hafta'dan itibaren her ay bir kez tekrarlanacak yeni bir etkinlik başlıyor...

"Mutlu Torun ile Çalma-Konuşma Sohbet"

Müzik hakkında herşeyi paylaşacağız...

Mutlu Torun hakkında:

Beypazarı’nda (Ankara) doğdu. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimarlık Bölümü mezunudur. Müziğe mandolinle başladı, daha sonra ud ve gitar çalıştı. İleri Türk Musikisi Konservatuarı Derneği’ne devam etti. Andrea Paleologos’tan klasik gitar, daha sonra İspanya'da Pepe Rodiguez, Rafael Nogales ve Nino Ricardo'dan flamenko gitar dersleri aldı.

Türk Müziğinin seçkin sazendelerinden Niyazi Sayın, Akagündüz Kutbay, Cüneyd Orhon, İhsan Özgen, Erol Deran, Ruhi Ayangil gibi sanatçılarla ikili-üçlü enstrüman grupları ile, Türkiye'nin pek çok şehirlerinde  ve yurt dışında  konserlere katıldı, resitaller verdi, radyo-TV yayınlarına katıldı.

Cenan Akın ile armoni derslerine başladı, İstemihan Taviloğlu ile devam etti. Daha sonra Cemal Reşid Rey’in öğrencisi oldu. Nail Yavuzoğlu ile caz teorisi çalıştı. Tek ve çok sesli beste yarışmalarında 33 eseri ödüllendirildi.

1984 yılında Kemençe icracısı İhsan Özgen ile “Rönesans ve Bizden Yorumlar”; 1997 ve1998 de Fransız Pianist Colette Merklen ile (Paris’te) “Sortiléges”  ve “Occident – Orient”;  Mutlu Torun besteleriyle 2001 de Türk Müziği ile Batı Müziği, flamenko ve cazın buluşması “Buluşmalar”;  2009 da, “Karışık Düşünceler – Buluşmalar 2” albümleri yayınlandı. Eşi Zeynep Torun ile ortak sanat projesi olarak, 2014’de “Zümrüdüanka’ya” ve 2016’da “Bir Serginin müziği-Hoşgörü bir Masal mı?” CD’lerini hazırladı.

Açılışından 2003 yılına kadar (İTÜ) Türk Musikisi Devlet Konservatuarı'nda eğiticilik yaptı. Halen Haliç Üniversitesi’nde Öğretim üyesidir.  Beşinci baskısı yapılan "Ud Metodu-Gelenekle Geleceğe"den başka, "Türk Müziği Formlarına Analitik Yaklaşım", "Türk Müziğinde Analiz", “ Türk Müziğinde Dinleyerek Analiz“, "Yorgo’nun Şifreleri-Bugün İçin bir  Meşk Yöntemi“, "Udda Çokseslilik“ adlı çalışmaları, ders notları halinde hazırlanmıştır. Ud Metodu “Görerek-Dinleyerek“, DVD ve kitapçıklar halinde 4 sayı yayınlanmıştır.

Ressam ve seramik sanatçısı Zeynep Torun'la evlidir.

Yer: ArkeoPera

Tarih: 18 Mart 2017

Saat: 16.00 - 18.00

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...