09.06.2018
Künye
İletişim
20.01.2017, 15:01:31 Güncelleme : 20.01.2017, 15:02:56

ArkeoPera Cumartesi Sohbetleri’nde bu hafta Yasemin Conker ile ’’İyi Oldum’’ söyleşisi

21 Ocak 2017 Cumartesi Saat 16:00-18:00 arasında gerçekleşecek olan sohbet toplantısında Yasemin Conker kitap, imza ve söyleşileriyle sizinle olacak...

Yasemin Conker hakkında:

"12 Mayıs 1956 tarihinde İstanbul’da doğmuşum.

Şişli 19 Mayıs İlkokulu

İstanbul Alman Lisesi

Ankara Üniversitesi DTCF Sosyoloji (yarım kaldı- 40 yıllık aradan sonra MSGSÜ Sosyoloji bölümüne devam ettim.)

Bundan 3 yıl önce (2012) af yasası ile üniversiteye geri döndüm. Amacım okumak ve yaptığım çalışmaları bir de bilimsel açıdan incelemek olduğu için daha önce okumuş olduğum hiç bir dersi saydırmadım, en baştan, 1. sınıftan başladım. Halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi- Sosyoloji 3. Sınıf öğrencisiyim. Sosyoloji derslerinin yanı sıra felsefe, psikoloji, sanat tarihi, uygarlık tarihi, siyaset bilimi, matematik, edebiyat gibi dersleri de alıyorum. Her konuda pratik olarak gelmiş olduğum yolların teorilerini öğreniyorum.

Lise bittiği yıl, çocuk denecek yaşta evlendikten sonra eşimle birlikte çok seyahatler yaptım. Dünyayı ve değişik kültürleri yakından görme fırsatım oldu. Değişik işler yaptım; Ankara’da Benetton mağazaları açtım. Daha sonra kurduğum eğitim danışmanlığı şirketi ile yurtdışı eğitimlere öğrenci yolladım. 1997 yılında doğduğum ve büyüdüğüm şehre, İstanbul’a geri döndüm. 1998 yılında Yeniköy’de bir emlak şirketi kurdum ve 2014 yılına kadar önceleri çok zorlanarak sonraki yıllarda ise içsel çalışmalarımı yaptıkça farklı bir tat ve tempoda severek çalıştım.

1976 yılında kızım ve ondan dört yıl sonra oğlum dünyaya geldi. Çocuklarıma tam zamanlı annelik yaparak onları çok iyi yetiştirdiğimi sandım. Bugün onlar da kendi çocuklarını yetiştirmeye çalışıyorlar ve çok yoruluyorlar. Onlara baktığımda vaktiyle kendi yaptığım yanlışları çok net görüyorum, ama bana soru sormadıkları sürece bir şey söylememeyi, onlara akıl vermemeyi seçiyorum. Çünkü akıl vermenin HİÇ BİR işe yaramadığını biliyorum.

Ana-baba motivasyonu çalışmalarımda akıl vermiyorum, herkesin kendi karakteri ve çocuğunun karakteri doğrultusunda nasıl bir yol izleyeceğini bulmasına yardımcı oluyorum. Bu çalışmaları toplu halde yapabildiğim gibi kişiye özel de uygulayabiliyorum. Bunun için atmanız gereken ilk adım şahıs ya da grup olarak randevu almanız ya da sitedeki etkinlik takviminde olan bir çalışmaya doğrudan katılmanız.

Hayatın içinde çeşitli zorluklarla karşılaştıktan, defalarca eş, iş, ev değiştirdikten sonra hayatta çok zorlandığım bir noktaya geldiğimde, 2000’li yılların başında kendimi incelemeye başladım. Neyi nasıl yaptığımı, nelere inandığımı, neleri seçtiğimi inceledim ve düşüncelerimi değiştirmeye başladım. Doğal halimizin sağlıklı, bolluk içinde ve iyi ilişkiler içinde olduğunu gördüm. Kendim iyileştikçe başkalarına dokunmaya başladım. İçimdeki Yolculuk 1, 2, 3 adında 3 tane kitap yazdım ve çok sayıda seminer verdim.

Sonunda anladım ki; herkes kendisi için olan en uygun yöntemi bulabilir ve kendisini iyileştirebilir, potansiyelini artırabilir, hayatını neşe ve huzur içinde yaşayabilir. Bunun için sürekli bir hocaya ihtiyaç yoktur. Bir yöntemin bir defalık gösterilmesi yeterli olmalıdır.

Uyguladığım yöntemlerle eski ben adeta öldü, yerine yepyeni birisi doğdu. Eskiden sinirli, acılı, öfkeli, hasta, geçimsiz, yorgun iken şimdi hayattan çok fazla zevk alan, yaşama sevinciyle dolu, neyi, ne zaman, nasıl ve ne kadar yapması gerektiğini bilen, insan ilişkileri sevgi ve saygı içinde, sağlığı tam olarak iyi yeni birisi oldum. Sadece kendimde denediğim ve olumlu sonuçlar aldığım uygulamaları paylaşıyorum.

Yolculuk devam ediyor, kucak dolusu sevgi ve saygılarımla."

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...