19.09.2018
Künye
İletişim
16.10.2003, 11:19:41 Güncelleme : 05.09.2016, 13:15:01

Arbaş’ın cenazesi İstanbul’a gönderildi...

Avni Arbaş’ın Foça’daki atölyesinde yer alan çalışmaları ve simgesi haline gelen şapkası ile piposu, İzmir Resim Heykel Müzesi’ne getirilecek. Arbaş yarın Aşiyan’da toprağa verilecek. Doğan Hızlan’ın Avni Arbaş yazısı için tıklayın.

İzmir'in Foça İlçesi'nde dün vefat eden ünlü ressam Avni Arbaş için evinin önünde tören düzenlendi. Törene, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, Foça Belediye Başkanı Ali İlçan, ünlü ressamın kızı Zerrin Arbaş ve ilçedeki sevenleri katıldı.

Arbaş'ın Foça'da resim çalışmalarını sürdürdüğü atölyesinin, kendisinin simgesi haline gelen şapkası ve piposunun, İzmir Resim Heykel Müzesi'ne getirileceği açıklandı.

Törende Arbaş'ın bazı arkadaşları ünlü ressamla ilgili anılarını anlattılar. Daha sonra törene katılanların alkışları eşliğinde Arbaş'ın cenazesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait cenaze aracıyla İstanbul'a uğurlandı. Cenaze, yarın ( 18 Ekim) Bebek Camii'nde kılınacak namazdan sonra Aşiyan Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

1919 yılında İstanbul'da doğan ve resimle ilişkisi, çocukluğunda, babasıyla başladığı ilk alıştırmalara uzanan Arbaş, sanat yaşamının 30yılını Fransa'da geçirdi. 1951'den bu yana İstanbul, New York, Paris ve Ohio gibi sanat merkezlerinde kişisel sergiler açan Arbaş, 1977'de Türkiye'ye döndü.

Sanatçı, 1970 ve 1980'lerde ağırlıklı olarak ''Mustafa Kemal'' portreleriyle, ''İstanbul'' ve ''Boğaz'' konulu yapıtlara imza attı. Ünlü sanatçının, manzara, natürmort, portre, insan manzaraları ve atlar gibi temaları işlediği 110'u aşkın eseri ve yaşamından önemli kesitleri yansıtan fotoğrafları bulunuyor.


DOĞAN HIZLAN'IN YAZISI

Avni Arbaş'ın hafızamdaki görüntüsü...

BİR ressamın aramızdan ayrıldığını duyar duymaz, belleğimdeki görüntü canlanır, silinmez bir fotoğraf karesi retinaya yerleşir.

Avni Arbaş'ın ölüm haberinden sonra, kalın gözlüklerin ardından bakan sevecen mavi gözlerini, şapkasını, piposunu hatırladım, eksik olmayan portresini çizdim gözümün önünde.

Sıcak bir Antalya gecesinde DYO'nun yarışmasından sonra yemek yiyorduk, Foça'ya yerleşmişti, çalışıyordu. Daha çok resim yapmak istiyordu.

Yıllar sonra onu, 2002 yılında açtığı Türkiye İş Bankası'nın Kibele Sanat Galerisi'ndeki Avni Arbaş Retrospektif Sergisi'nde gördüm.

Sergide, Kuvay-ı Milliye Atlıları ile Mustafa Kemal'ler ziyaretçilerin ilgi odağıydı. Atatürk'ü, Názım Hikmet'i onun portrelerini gördükten sonra, derinlemesine anlarsınız.

Belki de Avni Arbaş'ı etkileyen, Kuvay-ı Milliye'yi tuvale getirmesini sağlayan, resim yapan, Kuvay-ı Milliye subaylarından babası Albay Mehmet Nuri Bey'di.

Ferit Edgü'nün Avni Arbaş'ın resminin özünü dile getiren bu yargısını dikkatle okuyun:

‘‘Avni'nin resimlerinin çıkış noktası olarak, ne bir narı, ne bir kavunu; ne bir yüzü, ne bir çıplağı, ne bir sandalı, ne bir balıkçıyı görüyorum. Onun resimlerinin çıkış noktası heyecanlar, gözlemler, sevgiler, tutkular, başkaldırılar, özlemler.’’


DAHA ALTI AY ÖNCE RESİM YAPMALIYIM DEMİŞ

SON zamanlarında yakınında bulunan Turan Kayaoğlu'na göre, altı ay önce Balçova'da birlikteyken, daha çok resim yapması gerektiğini, hemen işe koyulmasının şart olduğunu söylemiş.

Ne yazık ki hastalık, onun bu dileğinin gerçekleşmesini önlemiş.

Son zamanlarındaki çalışmaları Manolya dizisi adını taşıyormuş ve bu resimlerin hepsini bir koleksiyoncu almış.

Bugün Foça'da dostlarının katılacağı bir uğurlama töreni yapılacak.

Törende, hastalığının başlangıcından cenazenin İstanbul'a ulaştırılmasına kadar her aşamada ilgisini esirgemeyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Priştina da bulunacak. Bir sanatçıya gösterdiği yakınlık, ilgi açısından da onun diğer siyaset adamlarına örnek olmasını isterim.

* * *

ŞİMDİ onun İstanbul peyzajlarını seyredeceğim, resmi de, yaşadığım şehri de daha çok seveceğim ve ölümüne daha çok üzüleceğim.

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...