08.06.2018
Künye
İletişim
14.10.2003, 11:19:41 Güncelleme : 05.09.2016, 13:25:47

Antikbazaar her ayın 3. hafta sonu Nişantaşı’nda açılıyor...

İstanbul’un muhtelif semtlerine dağılan sahaflar, antikacılar Antikbazaar’da bir araya gelip meraklılarına toplu inceleme imkanı sunuyor.

İstanbul Nişantaşı’nda Teşvikiye Caddesi üzerindeki Rüştü Uzel Meslek Lisesi salonlarında 18-19 Ekim 2003, Cumartesi ve Pazar günleri saat 10:00-19:00 arasında antikbazaar adı altında bir antika pazarı düzenleniyor.

Pazarda 50’nin üzerinde tanınmış, konusunun uzmanı antikacı ve sahaf yer alacak. Bin bir çeşit antika ve eski obje, porselen, mücevher, kitap, kartpostal, berat, madalya, kutu, şişe, oyuncak ve akla geldik, gelmedik parçalar satışa sunulacak.

Ziyaretçiler 1-2 saat gibi kısa bir süre içinde çok sayıda satıcının hepsiyle birlikte görüşebilme, mallarını inceleyebilme fırsatı bulacaklar. Aynı zamanda diğer koleksiyoncular
ve meraklılarla da buluşma, konuşma ve bilgi alışverişinde bulunma imkanı da olacak.

Araştırmacıları farklı kaynaklar, koleksiyoncuları yeni parçalar, evini ve ofisini dekore edenleri ilginç malzemeler, yakınlarına değişik ve değerli hediye vermek isteyenleri özgün hediyelik eşyalar bekliyor.

Etkinlik bundan böyle her ayın 3. hafta sonunda aynı yerde farklı ve yeni malzemelerle sürdürülecek. Sonraki tarihler 15-16 Kasım ve 20-21 Aralık 2003.
Giriş ücretsiz.

antikbazaar’ı düzenleyen Aida Tanıtım, Organizasyon ve Yayıncılık Limited Şirketi’nin müdürü ve kendisi de eski bir koleksiyoncu olan ve bu alanda yayınları bulunan Dr. Cengiz Aslantepe, antikbazaar etkinliklerini şöyle anlatıyor:

- 'Geçen sene Kasım ayında Türkiye’de bugüne kadar hiç yapılmamış bir düzenleme içinde “Eski Kitap ve Efemera Günler”i’ni gerçekleştirdik. Avrupa’nın pek çok kentinde her hafta sonu spor salonu, alış-veriş pasajları gibi çeşitli mekanlarda koleksiyoncular ve ilgilenenler için farklı malzemelerin birlikte satıldığı genel veya kartpostal, oyuncak gibi belli alanlarda özel fuarlar düzenlenmektedir. Türkiye’de bugüne kadar birkaç büyük antika fuarı dışında, bu tür düzenlemeler pek yapılmamıştı.

Daha çok yeni çıkan kitapların yayınevleri tarafından tanıtıldığı ve satıldığı büyük ölçekli kitap fuarları dışında eski kitapların ve diğer basılı ve yazılı kağıtların satıldığı bir fuar ise bugüne kadar hiç yapılmamıştır.

Bizim düzenlediğimiz antikbazaar’da ise her türlü eski kitap ile efemera ismi altında topladığımız basılı, yazılı her türlü eski kağıt satışa sunulacaktır. Buna ilaveten antika obje (Mobilya yok) ve her türlü koleksiyon parçalarını da katılımcılar sergileyip, satışa sunacaklar.

Bu tür fuarlarda ve günlerde satıcılar, koleksiyonerler, meraklılar ve
araştırmacılar bir araya gelmekte, bir panayır havası içinde malzemeler alınıp
satılmakta, değiştirilmekte, bilgi alış-verişi yapılmaktadır.

Eski kitaplar, ve antika çok uzun yıllardır koleksiyonerler ve araştırmacılar tarafından toplanmaktadır ve bunun ticaretini yapanlar kültürel ve sanatsal yaşamın bir parçası haline gelmiştir.

Evliya Çelebi, Seyahatname’sinde İstanbul Kapalıçarşı’da 50 sahaf dükkanı bulunduğunu ve buralarda 300 kişinin çalıştığını anlatmaktadır. Sonra Beyazıt’taki Sahaflar Çarşısı’na geçen bu dükkanların sayısı zamanla azalmış ve kalanlar da daha çok yeni kitap satmaya başlamışlardır. Bunun yerine Kadıköy, Beyoğlu gibi semtlerde dağınık olarak yeni sahaf dükkanları açılmıştır.

Antikacılarımız ise, Mecidiyeköy Antikacılar Çarşısı, Hor-Hor ve Çukurcuma gibi semtlerde yoğunlaşmıştır. Koleksiyonerler, bu dükkanlara tek tek uğrayarak aradıklarını bulmaya çalışmaktadırlar.

Ayrıca antika ve de eski kitap müzayedeleri de yapılmaktadır. antikbazaar’ın amaçlarından biri, bu satıcıların çoğunu bir araya getirerek aynı mekanda mallarını birlikte sunmalarını sağlamaktır. Böylece araştırmacılar ve koleksiyonerler çok kısa bir süre içinde 60-70 masada sergilenen ve satışa sunulan malların hepsini birden görebilecek, 40-50 satıcıyla arka arkaya görüşebileceklerdir.
Bu birlikteliğin daha önemli yararlarından biri de, daha belli bir koleksiyon oluşturmamış, ama bu tür malzemelere ilgi duyanların ve bu arada özellikle gençlerin çok sayıda malı bir arada görerek kendilerine yön vermeleri, belli bir konu oluşturmaları ve bilgilerini arttırma olanağının doğmasıdır.

Zaten tüm katılımcıların ortak amacı, satış yapmanın yanı sıra ve hatta bundan daha önemlisi ziyaretçilere kendilerini tanıtmak, soruları cevaplandırmak ve bilgi vermektir. Böylece uzman ve usta kişilerin uğradığı antikacı ve sahaf dükkanları ile nadir ve değerli malzemenin daha çok yine bu kişiler arasındaki çekişmeyle satıldığı müzayedelerin ortasında kalan boşluk doldurulmuş olacaktır.

İstanbul dışından da, Ankara, İzmir, Bursa ve hatta Yunanistan ve Fransa’dan da antikbazaar’a katılım vardır.
Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...