18.06.2018
Künye
İletişim
27.07.2004, 13:07:10 Güncelleme : 08.12.2016, 23:15:49

Altın Portakal film yarışması uluslararası oluyor!

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin bu yıl gerçekleştirilecek 41’ncisi, gelecek yıl planlanan uluslararası boyut için geçiş yılı ilan edildi. 42. Festivali’nin tamamıyla uluslararası olacağını belirtti.

Türk Sineması'nın en uzun soluklu sinema etkinliği Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin bu yıl gerçekleştirilecek 41'ncisi, gelecek yıl planlanan uluslararası boyut için geçiş yılı ilan edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yeşilçam temsilcileri ile Antalya Kültür ve Sanat Vakfı (AKSAV) temsilcilerinden oluşan 13 kişilik Düzenleme Kurulu, bu yıl 3-9 Ekim tarihleri arasında yapılacak festivalin programının belirlenmesi için çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Düzenleme Kurulu, tüm programları belirlemeye çalışırken, festivalin ana hedefi, festivalin uluslararası arenaya taşınması olacak. AA muhabirinin görüştüğü yetkililer, bu yılın, uluslararası boyuta geçiş yılı ilan edildiğini, 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin tamamıyla uluslararası olacağını bildirdiler.

Festivalin uluslararası boyuta taşınmasının, Türk Sineması'nın yabancı izleyici ile buluşması için çok önemli bir gelişme olacağını belirten yetkililer, festivalin turizmle entegre olmasını da hedeflediklerini söylediler.

Uluslararası hale gelecek Altın Portakal Film Festivali'nde tüm etkinliklerin yanı sıra yerli ve yabancı film gösterimlerinin Türkçe ve İngilizce altyazı ile izleneceğini kaydeden yetkililer, festivale ilgisi olan turistlerin geçmiş yıllarda altyazı olmadığı için dönüp gitmesinin sona ereceğini vurguladılar. Yetkililer, tanıtım materyallerinin de Türkçe ve İngilizce olacağını bildirdiler.

Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde bir diğer yenilik de festival bünyesinde bu yıl 10'uncusu gerçekleştirilecek Uluslararası Kısa Film ve Video Yarışması'nın, yarışma filmleriyle aynı günlerde gösterimlerinin yapılacak olması...

Kısa Film ve Video Yarışması'na bu yıl çok fazla yabancı ülkeden katılım başvurusu geldiğini belirten yetkililer, bu yarışmanın sonuçlarının da “Türk Sineması Oscarı” sayılan Altın Portakal Heykelciği için yarışan Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması'ndaki filmlerle aynı anda açıklanacağını bildirdiler.
Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...