04.07.2018
Künye
İletişim
31.01.2003, 11:19:41 Güncelleme : 22.09.2016, 18:52:34

Ahmet Sel’in Afganistan fotoğrafları tablo gibi...

Ünlü sanatçımızın Avrupa’da Le Monde ve Corriere Della Sera’da yayınlanan fotoğrafları artık aynı anda sanathaber.net’te... Afganistan ’Bouzkachi foto - röportajı’ için tıklayın...

Afganistan devlet başkanı Karzai’nin de çok sevdiği bu oyun genellikle Cuma günleri oynanıyor ya da düğünlerde ve bayram günlerinde...

Geçtiğimiz Aralık 2002 den bu yana Afgaistan'da yeniden oynanmaya başlanan Bouzkachi oyunu için Kabil’de seçilen alan ABD Büyükelçiliğinin karşısındaki orduya ait bir yer.

 

Atilla zamanından beri Orta Asya’nın steplerinde oynanan BOUZKACHİ oyunu, bildiğimiz cirit oyununun bir türü ve Afganistan’da çok ilgi görüyor.

 

Dünyadaki en sert sporlardan birisi kabul edilen BOUZKACHİ’yi oynamak için önce ölmüş bir oğlak gövdesi (BOZ) bir torbanın içine konuluyor. Ölü bir oğlağın ağırlığını kaldırabilecek güçteki iki takım binici (Tchopedoz) bu oyunda karşı karşıya geliyorlar.

Ünlü fotograf sanatçımız Ahmet Sel, Le Monde - Fransa, Corriere Della Sera - İtalya, Dünya Gazetesi - Türkiye ile birlikte şimdi artık internette Sanathaber.net de..

Sanat yaşamına şair olarak başlayan Ahmet Sel, bundan 23 yıl önce geldiği Paris'te önce radyo muhabirliği yaptı, daha sonra televizyon muhabiri olarak çalışmaya başlayan sanatçımızı olaylar ve zaman 'savaş muhabirliğine' itti. Ahmet Sel dünyanın dört bir yanındaki hemen hemen tüm savaşlarda bulundu. İran İslam Devrimi'nin ardından Afrika çöllerine, İsrail- Arap Savaşına ve son olarak da Çeçenistandaki kanlı savaşlara tanıklık eden Sel, 10 yıl süreyle Moskova'da yaşadı. Dört yıl önce Paris'e geri dönerek 'artık savaş yok' dedi.

Moskova İnsanları Kitabını yayımlayıp sergilerini tüm Fransa'da açtıktan sonra, sanatı onu Afganistan'a taşıdı ve Ekim ayında yayımlanacak olan kitabının portrelerini çekti. Bu arada sürekli röportajlar da yapmakta olan sanatçımız Le Monde ve Crriera Dela Sierra ile birlikte, Türkiye'de de Dünya Gazetesi'nin hafta sonları yayaımlamakta olduğu Cumartesi-Pazar Gazetesi için de röportajlar yaptı, yapıyor.

Bundan böyle kendi öyküsünü kendi içinde taşıyan foto-röportajları ile Ahmet Sel de aramızda olacak...

Bugün onun Afganistan'dan 'Bouzkachi foto - ropörtajı'nı yayınlıyoruz.

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...