07.06.2018
Künye
İletişim
16.11.2004, 13:07:10 Güncelleme : 08.12.2016, 23:18:37

40 ülkeden 160 filmin yer aldığı Selanik Film Festivali başlıyor

İsabelle Huppert’e onur ödülü verilecek olan festivalin resmi bölümü yarışma ve yarışma dışı özel gösterimlerden oluşuyor. Türkiye, yarışmaya Ahmet Uluçay’ın ilginç ve özgün çalışması ile katlıyor...

Aslı Selçuk


1960'ta 'Yunan Sinema Haftası' kapsamında başlayan, 92'de uluslararası bir etkinliğe dönüşen Selanik Film Festivali'nin 45'incisi 19 - 28 Kasım tarihleri arasında yapılıyor. Her yılki gibi Yunan Kültür Bakanlığı, Yunan ulusal radyo-TV kanalı ERT, Yunan Film Merkezi'nin yanı sıra çeşitli sponsorların desteklediği etkinlik, bu yıl da sinemaseverlere yeni yaklaşımlar taşıyan, biçimsel deneyimler içeren, gerçek duygular aktaran çalışmalar sunacak.


Isabelle Huppert'e onur ödülü

Festival, Selanik kentini sonbahar mevsiminde yalıtılmış bir kültür adası olmaktan çıkararak bu anlamda yaşayan bir organizmaya dönüştürecek; 12 ay boyunca sinema sanatında eksikliği duyulan değişik bakış açılarını doruğa taşıyıp 10 gün sürecek bir şenlik gerçekleştirecek.

40 ülkeden 160 filmin yer alacağı festivalin resmi bölümü yarışma ve yarışma dışı özel gösterimlerden oluşuyor. Festival yöneticisi Michel Demopoulos 'un düzenlediği Uluslararası Yarışma sinemaya ilk girişlerini yapan yönetmenlerin ilk ya da ikinci çalışmalarına ağırlık veriyor.

Türkiye bu yıl yarışmaya 23. İstanbul Uluslararası Film Festivali'nde en iyi Türk filmi seçilen, 52. San Sebastian'da Jüri Özel Ödülü'nü, 26. Montpellier Akdeniz Filmleri Festivali'nde de Altın Antigone 'u kazanan Ahmet Uluçay 'ın ilginç ve özgün çalışması 'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak' la katılıyor. Gerçek bir sinema sevdalısı olan Uluçay'ın, çocukluk anılarından yola çıkarak kasabası Tavşanlı'da amatör oyuncularla gerçekleştirdiği ilk uzun metrajı yalın, duyarlı, içten, espriyi ve hüznü, unutulmuşluğu ve umudu aynı anda duyurabilen bir film. Türkiye'deki ve festivaldeki gösterimi 26 Kasım'da gerçekleştirilecek olan çalışma, umarız ki, Selanik'ten de hak ettiği bir ödülle döner.

Festivalde 16 film 'Altın İskender' (37.000 Euro) ve 'Gümüş İskender' (22.000 Euro) ödülleri için yarışacak. Kazananları uluslararası sinemacılardan oluşan 7 kişilik seçici kurul belirleyecek. Etkinliğin onursal başkanı ise ünlü sinema ustası Angelopoulos .

Dimitri Eipides 'in düzenlediği 'New Horizons' da (Yeni Ufuklar) yine sinemadaki en son gelişmeleri içeren, bağımsız çalışmalarla meraklısının karşısında olacak. Yaratıcı, alışılmamış, ilginç, gözü pek yaklaşımlar taşıyan 40 yapım, her yılki gibi kuşkusuz sinemaseverlerin olağanüstü ilgisiyle karşılaşacak.

'Balkan Survey' de (Balkanlar'a Bakış) bölge sinemacılarının uluslararası başarılar elde etmiş özgün çalışmaları yer alıyor. Türkiye'den Zeki Demirkubuz 'un 'Bekleme Odası' yla Yeşim Ustaoğlu 'nun 'Bulutları Beklerken' i de bu bölümde gösterimde.

Bu yıl çekilmiş 20 ulusal uzun metraj, 4 belgesel ulusal panorama bölümünde 'Yunan Filmleri 2004' başlığıyla gösterimde. Bu çalışmalar bu yıl da ulusal sinema ödüllerine adaylar. Ulusal sonuçlar da uluslararası kapanış töreni 28 Kasım'dan bir gün sonra duyuruluyor.

Etkinlik, Fransız sinema ve tiyatrosunun yetkin oyuncusu Isabelle Huppert 'i ağırlıyor. Bugüne dek Faye Dunaway, Irene Papas, Harvey Keitel gibi oyuncuları ödüllendiren festival bu yıl da olağanüstü performanslarından ötürü Huppert'i 'Altın İskender' le onurlandırıyor. Sanatçı, Christophe Honoré 'nin 'Ma Mère' (Annem) ve Aleksandra Leclère 'in 'Les soeurs fachées' nin (Öfkeli Kız Kardeşler) Selanik'te gerçekleştirilecek dünya galalarına da katılacak.


Kiarostami ve Erice toplu gösterileri

1999'da İranlı usta Kiarostami 'ye Yaşam Boyu Başarı Ödülü Altın İskender'i veren festival, bu yıl da yönetmenin toplu gösterimini yapıyor. 'Gerçekçilik ve Şiirsellik' başlığı altında, Kiarostami'nin 1970-85 yılları arasında çektiği 19 kısa ve orta metrajı ile 'Arkadaşımın Evi Nerede' (1987), 'Close-Up' (1990), 'Ve Yaşam Sürüyor' (1992), 'Zeytinliklerin Altında' (1994), Altın Palmiyeli 'Kirazın Tadı' (1997), 'Bizi Rüzgâr Taşıyacak' (1999) ve 'On' (2002) adlı başarılı uzun metrajları gösterilecek. Toplu gösterim, yönetmenin 'Cihan Nûma Sarayı' (1977), 'Ev Ödevi' (1989), 'ABC Afrika' (2001) gibi belgesellerini de içeriyor. Başarılı bir fotoğrafçı da olan Kiarostami'nin 1978'den 2003'e dek çektiği fotoğraflardan oluşan 2 sergisi de etkinlikte.

Toplu gösterimi yapılan öteki usta ise İspanyol Victor Erice . Avrupalı yönetmenin lirik, pastoral görüntülerden oluşan özel dünyası 'Şiir ve Işık' başlığıyla sunuluyor. Erice'nin özgün dünyası 'Desafio' (Meydan Okumalar/1969), 'El espiritu de la colmena' (Kovanın Ruhu / 1973), 'El Sur' (Güney / 1983), 'El sol del membrillo' (Işık Düşü / 1992) filmlerinde izlenecek.

Yunan sinemasından anılacak adlarsa, deneysel sinemacı Costas Sfikas ile 60'ların önemli yönetmenlerinden Aleksis Damianos, Iakovos Kambanellis ve Manos Zacharias . Filmler yine Olympion'daki iki, limandaki Provlita Kültür Merkezi'ndeki dört salonda olmak üzere toplam altı salonda izleyicilerle buluşacak.
Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...