18.06.2018
Künye
İletişim
08.03.2005, 13:07:10 Güncelleme : 08.12.2016, 23:22:08

24. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde, 2 ile 17 Nisan tarihleri arasında 170 film gösterilecek!

Lavanta Kokulu Kadınlar (Ladies in Lavander) ile açılacak festivalin ünlü konukları arasında Valetina Cervi, Jane Campion, Emannuelle Beart, Harvey Keital gibi isimler var.

Charles Dance'ın imzasını taşıyan Lavanta Kokulu Kadınlar (Ladies in Lavander) adlı filmle açılacak olan festival yenilenmiş çehresiyle sinemaseverlerle buluşacak. Usta yönetmen Jane Campion ve güzel Fransız yıldız Emannuelle Beart festivalin konuklarından.


EMALAR... SEANSLAR... ve GECEYARISI SİNEMASI

Bu yıl yaklaşık 170 filmin yer alacağı Festival'in film gösterimleri; Beyoğlu'nda EMEK, ATLAS, SİNEPOP ve BEYOĞLU sinemaları ile Kadıköy'de REXX sinemasında gerçekleştirilecek. Bu yıl filmlerin gösterim saatleri: haftaiçi 10:00 – 12:30 – 16:00 – 19.00 ve 21:30, haftasonları ise 11:00 – 13:30 – 16:00 – 19.00 ve 21:30

Festival’in büyük ilgi gören "Geceyarısı Sineması" gösterileri bu yıl yine devam edecek. Geceyarısı seansları için seçilen 6 çarpıcı film, Festival süresince her Cuma gecesi Beyoğlu Sineması’nda ve her Cumartesi gecesi ATLAS Sineması’nda, saat 24:00’te, iki film olarak sunulacak.

24. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nin programında çağdaş sinema örneklerinden klasik filmlere kadar yaklaşık 170 film yer alıyor.


FESTİVALE YENİ BÖLÜMLER EKLENDİ

İstanbul Film Festivali'nde bu yıl iki yeni bölüm var:“Geleceğin Karanlık Yüzü” ve “Gençler… Gençler…”.

Geleceğin Karanlık Yüzü başlıklı bölümde bir çok düşünür, yazar ve yönetmene ilham veren “distopya” kavramını kurgulayan filmler yer alıyor. Star Wars’un yaratıcısı George Lucas’ın ilk filmi olan ve geçen yıl yeniden kurgulanan versiyonuyla sunulacak THX1138 ve yenilenmiş kopyası, Terry Gilliam’ın bilim kurgu klasiği Brazil, Ridley Scott’ın efsane filmi Bıçak Sırtı (Blade Runner) Jean-Luc Godard’ın başyapıtlarından Haftasonu (Week-end) bu bölümde gösterilecek filmlerden bazıları.

Yeni bölümlerden bir diğeri de 8 filmin gösterileceği Gençler… Gençler… Büyüklerin arasında kendilerini yabancı gibi hisseden, kendi özel dünyalarında, bambaşka değer yargıları ve apayrı kurallarla yaşayan gençlerin sorunlarını, coşkularını ve hayallerini anlatan filmlerin yer alacağı bölümde, geçtiğimiz yıllarda Festival’de “Bataklık" (La Cienaga) adlı filmiyle ilgi toplayan Lucrecia Martel’in yönettiği, Pedro Almodovar’ın yapımcılığını üstlendiği Küçük Azize ( The Holy Girl) ve Maria Victoria Menis’in Minik Gökyüzü (Little Sky) dikkat çekiyor.


BİRBİRİNDEN ÜNLÜ KONUKLAR GELİYOR

Piyano filmiyle Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanan ilk kadın yönetmen olan Jane Campion ve sinema tarihinin en etkileyici erkek oyuncularından Harvey Keitel İstanbul Film Festivali’ne konuk oluyor.

Festival’in uluslararası Altın Lale Yarışması Jüri Başkanı olan Jane Campion festivalin ikinci haftası boyunca, Harvey Keitel ise 14 Nisan’da İstanbul’da olacak. Harvey Keitel ve Jane Campion’ın Piyano filminin 15 Nisan Cuma günü saat 19:00’da Emek Sineması’ndaki gösterimi öncesinde İstanbullu izleyicilerle buluşacağını da vurgulayalım. Ayrıca Harvey Keitel’a 16 Nisan Cuma akşamı yapılacak Kapanış Galası’nda “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” sunulacak.

İtalya’nın son dönemde yetiştirdiği en başarılı kadın oyunculardan Valentina Cervi de İstanbul Film Festivali konukları arasında. İstanbul Film Festivali Uluslararası Altın Lale Jurisi’nde yer alacak güzel oyuncunun başrolü üstlendiği Peter Greenaway’in Tulse Luper’ın Çantaları / The Tulse Luper Suitcases üçlemesinin her üç filminin de Festival programında yer aldığını hatırlatalım. Valentina Cervi 10 Nisan Pazar günü Sinepop Sineması’nda gösterilecek olan filmlerden önce izleyiciyle buluşacak.

Fransız sinemasının yıldızı Emmanuelle Béart da 1 Nisan akşamı yapılacak olan Açılış Galası’na katılarak “Sinema Onur Ödülü” alacak. Güzel oyuncu ayrıca, 2 Nisan Cumartesi akşamı 19:00’da Emek Sineması’nda gösterilecek olan, yönetmenliğini Michel Deville’in yaptığı son filmi Terketme Sanatı'nın (The Art of Breaking Up) gösteriminden önce sinemaseverlerle buluşacak.

Berlin ve Venedik Film Festivallerinde büyük ödül kazanan son iki filmi, Fedakâr Kız (Samaritan Girl) ve Boş Ev (3-Iron) ile Festival programında yer alan Kore sinemasının en üretken ve başarılı yönetmenlerinden Kim Ki-duk da beklenen konuklar arasında.

Bu arada, son on yılda büyük çıkış yapan, dünyanın her tarafında büyük ilgi gören Kore sinemasına bu yıl özel bir bölüm ayrıldığını ve Haklı İntikam (Sympathy for Mr. Vengeance), Cinayet Günlüğü (Memories of Murder ve Vaha) Oasis gibi birbirinden çarpıcı dokuz Kore filminin bu bölümde gösterileceğini özellikle hatırlatalım.

Yönetmen, senaryo yazarı ve yapımcı olarak çok yönlü ve uç kişiliğiyle tanınan Amerikalı yapımcı Monty Montgomery de bu yılki Festival’in konuğu oluyor. Türkiye’de büyük ilgi gören David Lynch’in “İkiz Tepeler” TV dizisinin yapımcısı olan Monty Montgomery, aynı zamanda “John Malkovich Olmak”, David Lynch’in “Vahşi Duygular” ve Jane Campion’ın “Bir Kadının Portresi” filmlerinin yapımcılığını da üstlendi.

Festival’in İstanbul’a gelecek çok önemli bir konuğu da Fransız "yeni roman" akımının öncüsü ve "sine-roman" türünün yaratıcısı yazar ve yönetmen Alain Robbe-Grillet. “Ustalara Saygı” bölümünde beş filmi gösterilecek olan Alain Robbe-Grillet, 8 Nisan Cuma günü saat 19:00’da Atlas Sineması’nda Güzel Tutsak (La belle captive) filminin gösteriminden önce izleyicilerle buluşacak ve gösterim öncesinde kendisine “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” sunulacak.

Festival’in açılış filmi olan Lavanta Kokulu Kadınlar / Ladies in Lavender filminin yönetmeni ve İngiltere’nin en önemli Shakespeare oyuncularından biri kabul edilen Charles Dance da bu yıl festivalin konukları arasında.


AB İLE YÜZLEŞEN BALKAN SİNEMASI

İstanbul Film Festivali bu yıl, Mithat Alam Film Merkezi işbirliğiyle “AB ile Yüzleşen Balkan Sineması” başlıklı bir yuvarlak masa toplantısına da ev sahipliği yapacak.

Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya’dan sinema sektörü çalışanlarının katılacağı “AB ile Yüzleşen Balkan Sineması” Yuvarlak Masa Toplantısı’nda Balkan sinemasının sorunları, yaratıcı temaslar, dağıtım sorunları ve kültürel "gümrük"ler tartışılacak.


YEDİ GÜN / YEDİ GALA

İstanbul Film Festivali 2 Nisan’dan başlayarak 7 gece boyunca sinemaseverleri Emek Sineması’ndaki galalara davet ediyor.

2004'te Venedik Film Festivali'nde Altın Aslan alan ve özellikle başroldeki Imelda Staunton’ın olağanüstü performansıyla dikkat çeken, Mike Leigh’in son çalışması Vera Drake, Hong Kong sinemasının büyük ustası Wong Kar-Wai‘nin beş yıldır merakla beklenen son filmi 2046, CNBC-e'nin sevilen komedi dizisi “Scrubs”ın yıldızı Zach Braff’ın başrolu Natalie Portman’la paylaştığı ilk filmi Garden State, Woody Allen’ın son yıllarda yaptığı en iyi film olan Melinda ve Melinda gala filmlerinden.

Festival Galaları’nın en merak uyandırıcı filmlerinden biri de, üç usta yönetmeni bir araya getiren Eros olacak. Wong Kar-Wai’nin zengin dokulu, duygusal, kaba mizah öyküsü; Steven Soderbergh’in çarpık ve sapkın komedisi ile Michelangelo Antonioni’nin erkekle kadın arasındaki derin uçurum üzerine felsefi meditasyon öyküsü, üç bölümlü Eros'ta bir araya geliyor.


ÖZEL GÖSTERİLER

İstanbul Film Festivali’nin “Özel Gösterileri”nin ilki 7 Nisan Perşembe günü saat 19.00’da Atlas Sineması’nda olan General (The General). Sessiz dönem komedilerinin “taş suratlı” yıldızı Buster Keaton’ın hem yönetmenliği hem de başrolünü üstlendiği General Akbank Oda Orkestrası’nın seslendireceği Carl Davis’in bestesi eşliğinde gösterilecek.

Festival’deki ikinci özel gösteri ise “sessiz filmlerin Latin kökenli kralı" Rudolf Valentino’nun ölmeden önce oynadığı son ve en iyi filmi Şeyhin Oğlu / The Son of the Sheik. Yönetmen George Fitzmaurice’in sessiz klasiği, 12 Nisan Salı günü saat 21:30’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Sarband Topluluğu’nun özel besteleri ve bendir, kanun, kemençe gibi Türk çalgıları eşliğinde sunulacak.


SABAH 10:00'DA SİNEMADA

Bu yıl Festival kapsamında çoğu yenilenmiş kopyalarla gösterilecek klasik filmleri, 35 mm olarak, büyük ekranda ve çok ucuza seyretmek için bulunmaz bir fırsat. Haftaiçi günleri sabah 10:00 seanslarında sadece 5 YTL’ye sinemayı sanat yapan en önemli filmler gösterilecek.


FESTİVAL SİNEMALARI

Film gösterimleri; Beyoğlu'nda Emek, Atlas, Sinepop ve Beyoğlu sinemaları ile Kadıköy'de Rexx sinemasında yapılacak.

Bu yıl filmlerin gösterim saatleri,haftaiçi 10:00 – 12:30 – 16:00 – 19.00 ve 21:30, haftasonları ise 11:00 – 13:30 – 16:00 – 19.00 ve 21:30.

Festival’in büyük ilgi gören "Geceyarısı Sineması" gösterileri bu yıl yine devam edecek. Geceyarısı seansları için seçilen 6 çarpıcı film, Festival süresince her Cuma gecesi Beyoğlu Sineması’nda ve her Cumartesi gecesi Atlas Sineması’nda, saat 24:00’te, iki film olarak sunulacak.


BİLET FİYATLARI

İstanbul Film Festivali bilet fiyatları, 18 – 19 – 20 Mart tarihlerinde indirimli önsatış döneminde tam 8,50 YTL ve öğrenci ve 65 yaş üstü için indirimli 6,50 YTL olacak.

Bilet fiyatları 25 Mart Cuma gününden itibaren 10,50 YTL (tam) ve 7,50 YTL (indirimli) olacak. Ayrıca, Festival boyunca, haftaiçi gündüz seanslarında (12:30 ve 16:00) indirimli önsatış fiyatları geçerli olmaya devam edecek.

Festival’de haftaiçi 10.00 seanslarının tüm sinemaseverler için 5 YTL olacağını bir kez daha hatırlatalım.

GİŞEDE BİLET FİYATLARI

Festival gösterimlerinin bu yıl gişedeki bilet fiyatları tam 10.5 YTL; tüm seanslarda öğrenci ile 65 yaş ve üstü sinemaseverler için 7.50

Festival boyunca, haftaiçi günlerinde 12:30 ve 16:00 seanslarında, önsatış dönemi bilet fiyatları uygulanacak ve tam biletler 8.50 milyon YTL; öğrenci ile 65 yaş ve üstü sinemaseverler için biletler 6.50 YTL’den satılacak.

Gala filmlerinin biletleri ise; hem ön satış hem de gişede tek fiyat üzerinden ve 12 YTL olarak satılacak.

Festival’deki “Özel Gösteriler”in bilet fiyatları da, tam 20YTL ve öğrenci ve 65 yaş üstü sinemaseverler için indirimli 15 YTL.

“Geceyarısı Sineması”nın bilet fiyatları da, tam 17 YTL ve öğrenci ve 65 yaş üstü sinemaseverler için indirimli 13 YTL.

Biletlerle ilgili ayrıntılı bilgi için:
www.iksv.org/film

Festival programıyla ilgili ayrıntılı bilgi için:
http://www.iksv.org/film/


Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...