13.06.2018
Künye
İletişim
25.05.2003, 13:07:10 Güncelleme : 08.12.2016, 23:03:24

’Uzak’ ile Cannes’dan ’Festival Büyük Ödülü’ ile dönüyoruz...

Altın Palmiye ‘‘Elephant-Fil’’ filmiyle Amerikalı yönetmen Gus Van Sant’a giderken, Nuri Bilge Ceylan ‘‘Uzak’’ filmiyle Festival Büyük Ödülünü aldı. Trafik kazasında ölen Mehmet Emin Toprak ile Muzaffer Özdemir En İyi Erkek Oyuncu ödülünü paylaştılar.

Cüneyt Ayral


Türkiye hafta sonunu basarili geçirdi. Sertab Eurovizyondan ve Nuri Bilge Ceylan Cannes'dan ödüllerle dönüyorlar. Eurovizyonda Ingilizce sözlü yerli danslarla sarki formülü basari kazandi...

Uluslararası 56. Cannes Film Festivali'nde Türkiye adına yarışan Nuri Bilge Ceylan'ın ‘Uzak’ filmi Altin Palmiye olmasa da ikinci büyük ödülü kazandı.

Türkiye'nin Eurovision zaferinin üzerinden 24 saat bile geçmeden Cannes'dan gelen basari haberi herkesi sevindirdi.

Nuri Bilge Ceylan'ın ‘Uzak’ filmi, ikincilik ödülü olan‘‘Büyük Jüri Ödülü’’ ile ‘‘En İyi Erkek Oyuncu’’ ödülünü aldı.

Nuri Bilge Ceylan, ünlü şarkıcı Sting'in elinden ödülü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, ‘‘Ödülü 21 yıl önce burada Altın Palmiye ödülü alan, Fransa'da yaşamını yitiren Yılmaz Güney'e ithaf ediyorum’’ dedi.

Bu yıl İtalyan yönetmen Federico Fellini'ye adanan ve açılışını güzel yıldız Monica Belucci ile Penelope Cruz'un yaptığı 56. Cannes Film Festivali, yine Monica Belucci'nin Fransızca, İngilizce, Arapça ve İbranice ile birkaç dilde yaptığı ‘‘Hoş geldiniz’’ sözlerinden sonra dağıtılan ödüllerle sona erdi.

Altın Palmiye ‘‘Elephant-Fil’’ filmiyle Amerikalı yönetmen Gus Van Sant'a giderken, Nuri Bilge Ceylan ‘‘Uzak’’ filmiyle Festival Büyük Ödülünü aldı. Trafik kazasında ölen Mehmet Emin Toprak ile Muzaffer Özdemir En İyi Erkek Oyuncu ödülünü paylaştılar.

 

En İyi Kadın Oyuncu ödülünü ise, ‘‘The Barbarian Invasions’’ (Kanada) filmindeki rolüyle Marie-Josee Croze aldı. Başkanlığını Fransız yönetmen Patrice Cherau'nun yaptığı jüride Hintli film yıldızı Aishwarya Rai, Amerikalı Meg Ryan, Fransız Karin Viard, İtalyan yazar Erii de Luca, Fransız aktör Jean Rochefort, Amerikalı yönetmen Steven Soderberg, Bosnalı yönetmen Danis Tanoviç yer aldı.

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...