19.06.2018
Künye
İletişim
19.06.2003, 11:19:41 Güncelleme : 12.09.2016, 16:34:09

’Track 03’ bir öğrenci sergisi...

Görsel İletişim Tasarımı, Türkiye’de yeni duyulmaya başlayan keyifli bir meslek. İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğrencilerinin çalışmaları görülmeye değer.

Işık Örsel

Görsel İletişim Tasarımı Türkiye’de yeni yeni sesini duyurmaya başlayan ve gençler arasında oldukça rağbet gören çok farklı ve keyifli bir meslek. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin de başarılı bölümlerinden biri.

Bölüm öğrencilerinin çalışmalarından oluşan yılsonu sergilerinin üçüncüsü olan “Track 03” 4 temmuz 2003 Cuma günü, saat 18.30’da Bilgi Atölye 111’de açılıyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı (Visual Communication Design –VCD) öğrencilerinin geçtiğimiz yıl içinde ürettiği işlerden geniş bir seçkinin izlenebileceği sergi, 25 Temmuz’a kadar açık kalacak.

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin en çok talep alan bölümlerinden biri olan Görsel İletişim Tasarımı Bölümü bu yıl 3. kuşak mezunlarını veriyor. Tüm sınıflardan öğrencilerin işlerinin sergilendiği Track 01 ve Track 02 sergileriyle ilgi çeken bölümün bu yıl düzenlediği Track 03 sergisinin teması “Derinlik”.

Bir üniversite bölümü olmanın yanında profesyonel ilgi odaklı bir “cemaat” atmosferinin hakim olduğu yaratıcı, üretken, paylaşımcı, rekabetçi, dinamik bir yapıya sahip olan İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünün temel hedefi olan mesleki derinliği tarif ediyor.

Afiş ve web tasarımından mekan düzenlemesine kadar serginin ikonografisi, derinlik temasından yola çıkarak sualtı metaforları üzerine yapılandırıldı. Yalnızca sergilenen ödev ve işlerin değil, tüm sergi tasarımının ve tanıtımının da öğrenciler tarafından yapılması, bu süreci profesyonel yaşama hazırlanmanın gerçek bir provasına dönüştürüyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi VCD bölümü araştırma görevlisi Başak Doğa Temur’dan sergi ve VCD bölümü ile ilgili biraz bilgi almak istedim. Tam da üniversite sınavı haftasında seçim yapmak üzere olan gençlerin ilgisini çekebilir diye düşündüm. Öncelikle Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nün içeriği ve amacını sordum.

'Görsel İletişim Tasarımı, uluslararası düzeyde rekabet şansı olan yeni bir meslektir. Bilgisayarın iletişim ve tasarımda yüklendiği yeni işlevlerin farklı disiplinleri biraraya getirmesiyle ortaya çıkmış bir uzmanlık alanıdır. Grafik tasarım, fotoğraf, animasyon, çoklu ortam tasarımı, web tasarımı, etkileşimli video, masaüstü yayıncılık gibi alanların, görsel kültür ve tasarım formasyonu içinde birleştirilmesini amaçlar. Etkileşimli sanal ortamı yalnızca bir teknolojik araç olarak değil, bir yaşam biçimi olarak tanımlar.'

Bu bölümden mezun olan gençler acaba hangi alanlarda iş bulabiliyorlar? Başak Doğa Temur açıklıyor:

“Mezunlar multimedia şirketlerinde, ajanslarda, web portallarında iş bulma şansına sahipler. Bunun yanı sıra, çok klişe bir laf olacak ama, gerçekten de dünya standartlarında bir eğitim veriyoruz ve artık internet sayesinde yurtdışında iş bulmak daha kolay olduğundan, öğrenciler yurtdışında da çalışma imkanı bulabiliyorlar.”

Bu sene Track 03 sergisinde multimedya, web tasarımı, 3 boyutlu bilgisayar animasyonu gibi yeni medya ürünlerinin yanı sıra, grafik tasarım ve fotoğraf gibi daha geleneksel görsel işlerin de monitörlerde izlenebileceği sergide, video çalışmaları projeksiyonla gösterilecek. Tasarımcı olsun olmasın görsel kültüre ilgi duyan herkese hitap eden sergi, özellikle, meslek seçimi yapacak, sanal ortam tutkunu gençler için kaçırılmaz fırsat.

Sergide yer alan çalışmalardan örnekleri www.vcdexhibit.com adresinde İBU Görsel İletişim Tasarımı Bölümü hakkında bilgiyi www.bilgi.edu.tr/vcd adresinde bulabilirsiniz.

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...