14.06.2018
Künye
İletişim
14.02.2003, 11:19:41 Güncelleme : 22.09.2016, 11:55:39

’Kare kafa’ kütüphane, tasarım harikası...

Ünlü heykeltraş Sacha Sosno’nun tasarımı olan, 10.600 metrekare alanı kapsayan Nice Belediye Kütüphanesi, bir milyon kitap barındırıyor.

Cüneyt Ayral
Nice

Fransızların, dilimize de giren deyimi ‘téte carrée’ yani ‘kare kafa’ şimdi Nice’in en ilgi çeken yapılarından birisi oldu...

Ünlü heykeltraş Sacha Sosno’nun yaptığı, 10.600 metrekare alanı kapsayan ve bir milyon kitabı barındıran Nice Belediye Kütüphanesi, şehrin ünlü modern sanatlar müzesinin hemen yanına inşa edildi.

Nice şehrinin, Fransa’da ‘kültürün uğramadığı tatil merkezi’ olarak adlandırılmasından yakınan kent belediyesi uzun bir süredir kültür ve sanat ile ilgili yatırımlarını sürüdürrek bu imajı değiştirmek istiyor. Bir kentin kültür merkezi olması için en önemli merkezinin kütüphane olacağı düşünülerek önemli bir taşarımla büyük bir kütüphane inşaacsına girişildi. Böylelikle şehrin ünlü üniversitesi sayesinde artan genç nüfusun kitap ve kültür ile olan ilişkisinin de arttırılması hedefleniyordu.

Ayrıca, son altı yıldır, şehrin ana meydanında açık hava kitap fuarı düzenleniyor. Ünlü Fransız yazarlarının kitaplarını imzalamak üzere geldiği bu fuar ile de şehrin az olan okuma alışkanlığı kışkırtılmak isteniyor.

Nice, tarihinde her zaman ünlü ressam ve müzisyenleri konuk etmiştir. Ancak ünlü yazarlar bu şehirde uzun süre yaşamamışlar.

Sosno’nun bir heykel tasarımlı kütüphane binası, aynı zamanda kente gelen yabancıların da ilgi odağı oldu.

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...