19.06.2018
Künye
İletişim
08.06.2004, 11:19:41 Güncelleme : 23.06.2016, 11:08:37

’Kaplumbağa Terbiyecisi’ yoksa sahte mi!

Erol Aksoy, aralarında Osman Hamdi Bey’in ünlü tablosu ‘Kaplumbağa Terbiyecisi’nin de bulunduğu trilyonluk tablolar satın almıştı. Ancak Holding binasında ve yalısında el konulan tabloların sahte olduğu ileri sürülüyor.

26 mayıs çarşamba günü İktisat Bankası'nın eski sahibi Erol Aksoy'un 38 şirketinin yönetimine, toplam 1.6 milyar dolarlık borcu için 'TMSF'yle ödeme anlaşmasına yanaşmadığı' gerekçesiyle el konulmuştu.

TMSF'nin el konulan mallarla ilgili incelemesi sürüyor. Bilirkişiler, yalıdan çıkan tablolarda sahte olduğuna dair emareler tespit ettiler.

TMSF'nin Erol Aksoy'un şirketlerine mallarına el koyma kararı ardından Mali Şube ekipleri Cine 5'in de bulunduğu Avrupa Amerika Holding'in merkezine yaptığı operasyonla başlamış, TMSF ekipleri ile Mali Polis'in ikinci adresi Aksoy'un yaşadığı Yeniköy'deki yalısı olmuştu.

Aksoy'un dört otomobiline el konulup, kamyonetlerle eşyalar çıkarılırken, 50 tablo ile iki bronz heykel haczedilmişti.

Tablolar üzerinde incelemelerde bulunan bilirkişiler, bunların sahte olabileceği yönünde emareler tespit ettiler. Bu durumda tabloların asıllarının nerede olduğu sorusu gündeme geldi. Uzmanlar, tabloların sahteleriyle değiştirilmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

İçinde Şeker Ahmet Paşa, Ahmet Hamdi, Hoca Ali Rıza gibi eserlerine paha biçilemeyen ünlü Türk ressamlarının eserlerinin de yer aldığı koleksiyonun değeri konusunda 300 milyon dolar gibi rakamlar telaffuz ediliyor. Bu koleksiyonda Osman Hamdi'nin en az 15 eseri bulunduğu söylenirken, bunlardan sadece ‘‘Kaplumbağa Terbiyecisi’’ adlı esere 3.5 milyon dolar değer biçiliyor.


3.5 milyon dolarlık tablo sahte mi?

Erol Aksoy’un, Gayrettepe’deki Avrupa&Amerika Holding’inden aralarında Osman Hamdi Bey’in ünlü tablosu ‘Kaplumbağa Terbiyecisi’ nin de bulunduğu trilyonluk tablolar çıkmıştı. Ressam Osman Hamdi Bey’in değeri 3,5 milyon dolar olan ünlü tablosu ‘Kaplumbağa Terbiyecisi’ de haciz işlemleri sonucunda devlete geçmişti.
Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...