08.06.2018
Künye
İletişim
28.03.2017, 21:30:54 Güncelleme : 28.03.2017, 21:32:41

’’Kristof Kolomb Exlibris Yarışması Sergisi’’ Balat’ta açılıyor!

Balat Kültür Evi 1 Nisan’da açılacak ’’Kristof Kolomb Exlibris Yarışması Sergisi’’ne ev sahipliği yapıyor...1992'de Bolonga Exlibris Akademisi, Kristof Kolomb Vakfı, Regione Compagna Derneği ve Genova Belediyesince düzenlenen 23 ülkeden 120 sanatçının katıldığı Uluslararası Kristof Kolomb Exlibris Özgün Baskı Yanşması (International Christopher Colombus Contest)'de sergilenmeye değer bulunan eserler İstanbul Exlibris Akademisi Derneği’nin ev sahipliğinde Levent Soroptimist Derneği ve Cağaloğlu iki Lions Kulübü ortak aktivitesi olarak 1 Nisan 2017 saat 14:00 'de İstanbulda Balat Kültür Evi'nde yeniden sergileniyor.

Vodina Cad. No: 39 Balat'daki “Balat Kültür Evi”nde 1 Nisan 2017'de saat 14:00'de “Exlibris nedir?” konulu söyleşiden sonra Levent Soroptimist Derneği Başkanı İncilay Toplar ve Cağaloğlu iki Lions Kulübü geçen dönem Başkanı Nezahat Severins tarafından serginin açılışını yapacak.

15 Nisan'a kadar açık kalacak sergide Almanya, Amerika, Belçika, Bolivya, Bulgaristan, Çekoslavakya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsviçre, İtalya, Kolombya, Letonya, Litvanya, Macaristan, Mısır, Moldovya, Polonya, Romanya, Rusya’dan katılan Exlibris sanatçılarının seçme 100 eserini görebilirsiniz.

O yıllarda Türk Exlibris sanatçılarının Kristof Kolomb'un Amerikayı keşfinin 500. yıl kutlamaları arasında yer alan "Uluslararası Kristof Kolomb (1492-1992) Exlibris Özgün Baskı Yanşması"na katılmaları için sanat elçiliği yapan Latife Baştuğ'un kolleksiyonunda bulunan bu sergi Genova  Andere Doria Sarayındaki sergileme ve ödül töreninden sonra ilk olarak 1993'de İstanbul Basın Müzesinde sergilemişti.

Yarışmanın Juriside Genova Güzel Sanatlar Akademisi Müdürü (Juri Başkanı), Kristof Kolomb Vakfı Başkanı Avv. Gustava Gamalero,  Prof. Elena Pongiglione, Prof. Antiono Gramandi, Barcelona Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Joan Lluis da Yebla ve Exlibris Akademisi Başkanı Dott. Remo Palmirani görev almıştı.

İstanbul Exlibris Akademisi Derneğinin Başkanı Latife Baştuğ; "Exlibris dünyasına ilk adım atmam 1991 yılında İtalya’da uluslararası bir sergi organize etmekte olan dostum; ressam arkadaşım Antonio Grimaldi’nin davetiyle gerçekleşti. "Bu uluslararası sergide neden Türkiye'den katılım olmasın?" diye çabalayan dostumun gayreti ile Türkiye’den altı sanatçı ile İtalya’nın Uluslararası Kristof Kolomb Exlibris Özgün Baskı Yanşması (International Christopher Colombus Contest)'e katıldık.  Böylece Türk sanatçılarının ilk defa yurtdışında yapılan Exlibris yarışmasına katılması gerçekleşti. Türkiyeden Mine Arasan, Nurhayat Berker, Mustafa Horosan, Berran Kançal, Emin Koç ve Faruk Muver adlı sanatçılar katıldı. Bu yarışmada sergilenmeye değer bulunan eserler İtalyadan sonra 1993'de ilk olarak İstanbul Basın Müzesinde sergilendi.  Bu çalışmam Türk sanatçılarını uluslararası platforma taşımak, ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmaktı. Yurtdışındaki çalışmalara İtalyan Türk Biennalini İtalya’da organize ederek, Roma’da Exlibris Türkiye sergisi, Exlibris Müzik Aletleri sergileri açarak devam ettik.

Türkiyedeki Exlibris sanatçılarını, koleksiyoncularını bir araya getirmek, Exlibris ile ilgilenenler arasında iyi bir iletişim kurmak, Exlibrisi tanıtmak, Exlibris öğretmek, bilgilendirmeye yönellik seminer ve konferanslar vermek, sergi ve yarışmalar düzenlemek amacıyla İstanbul Exlibris Akademisi Derneği 1998’de İstanbul’da kuruldu.

İstanbul Exlibris Akademisi Derneği 2000'de Türkiye’de açılan ilk uluslararası Exlibris yarışması olan 7 ülkeden 64 sanatçının 96 Exlibris ile katıldığı "Uluslararası Exlibris İstanbul 2000 yarışması", 2002'de 18 ülkeden 91 sanatçı 158 eser ile katıldığı "Uluslararası Exlibris Nazım Hikmet 1902-2002 yarışması" nı gerçekleştirdi. Yarışmaların sergileri Arkeoloji Müzesi’nde gerçekleşti.

2008’de “Uluslararası Exlibris İstanbul 2000 Yarışma" Sergisini İtalya Soncino’da Basın Müzesi’nde sergilendi. Sergi daha sonra İstanbul Exlibris Akademisi Derneği üyelerinin de eserlerinin ilavesiyle daha geniş bir şekilde İtalya Alba’da Castello di Roddi D’Alba adlı şatoda açıldı.

İstanbul Exlibris Akademisi Derneği 2009’da İstanbul Basın Müzesi’nde, 2010'da Bodrum Kefaluka Hotel’de (Exlibris Akdeniz 2010 sergisi), İtalya Ligaura’da (Exlibris Lions 2010 sergisi), İstanbul Yeküv Sanat Cafe’de (Exlibris Bosco Strogato sergisi), 2013'de İstanbul Lütfü Kırdar Kongre Merkezi’nde  (Exlibris 2013 Sergisi),  2014’de Bodrum Dibeklihan Sanat Köyü’nde (Exlibris Sergisi), 2015’de İstanbul Balat Kültür Evi’nde (Exlibris Sergisi) açtı.

İstanbul Exlibris Akademisi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Latife Bastuğ, derneğinin gelecek sene de İstanbul’da 3. Uluslararası Exlibris Yarışması’nı planladıklarını söyledi.

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...