06.06.2018
Künye
İletişim
30.04.2017, 17:16:25 Güncelleme : 30.04.2017, 17:17:09

’’Anadolu Tanrı ve Tanrıçaları’’ Olcay Art’da başladı

Anadolu uygarlıkları eserlerini günümüz sanat anlayışı ile yeniden canlandıran Erdinç Bakla’nın yeni sergisi ’’Anadolu Tanrı ve Tanrıçaları’’ açıldı.Erdinç Bakla "Anadoiu Tanrı ve Tanrıçaları" Heykel Sergisi 26 Nisan Çarşamba Günü Cemil Topuzlu Cad. No: 90 Caddebostan'daki Olcay Art'da açıldı.

Prof. Kaya Özsezgin tarafından Türk heykel sanatının önemli ismi Prof. Dr. Erdinç Bakla'nın Sanatı üzerine  bir kitap da hazırlanan sanatçı 1996 yılından bu yana Anadolu kültürüne dair çalışmalar gerçekleştiriyor.

Erdinç Bakla 1996 yılında başladığı "Hitit Rüzgarı", "Troia Rüzgarı", "Çatalhöyük Rüzgarı" adlı sergiler dizisine daha sonra "Göbeklitepe Rüzgarı" sergisi ekledi.

Erdinç Bakla'nın son sergi serisi "Anadoiu Tanrı ve Tanrıçaları" sergisi. Sergi Anadolu uygarlıklarıyla heykel sanatının bakış açısıyla bir kez daha tanışmak isteyen ziyaretçilerini bekliyor.

"Anadolu Tanrı ve Tanrıçaları" Heykel Sergisi 13 Mayısa kadar görülebilir.

Erdinç Bakla "Anadoiu Tanrı ve Tanrıçaları" Heykel Sergisi nin açışı büyük ilgi gördü.


Erdinç Bakla kimdir?

Erdinç Bakla 1939'da Erzurum'da doğdu. Mersin Lisesinde okurken  sanata olan kabiliyeti resim öğretmeni Hüseyin Sevim tarafından fark edildi, Çanakkale Lisesi'nde okurken de resim öğretmeni Şadiye Erdölen sanata karşı şekillenmeye başlayan heyecanlarında onu yüreklendirdi. 1958'de girdiği İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Seramik Bölümü'nde Hakkı İzet ve Jan Grove'nin öğrencisi oldu. İki sene Almanya'da Selb şehrindeki Krautheim Porzellan Fabrik'te porselen üretimi ve tasarımı konusunda çalışmalar yaptı. Çanakkale geleneksel seramik atölyelerinden Sakızlı Zafer'e ait atölyede çalıştı. 1962'deİstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Okulundan mezun oldu. Mezun olduğu okulun öğretim kadrosuna kabul edilerek Hakkı İzet ve Jan Grove, Ralph Bush ve Anthon Lehmden'in asistanlığını yaptı. 1970'de "Tophane Lüleciliği " adlı tezi kabul olunarak öğretim üyelisi oldu ve 1971-76 ve 1982-84 yılları arasında Seramik Bölümü başkanı olarak görevi yaptı. 1985'de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Doçent, 1986'de Profesör oldu. 1988-93 yılları arasında Seramik Bölümü Başkanlığı yaptı.

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...