Editör'e Email:
info@sanathaber.net

[pixel]
[arrow]
 HABER ARAMA
 
[pixel]
[pixel]
 
-Aramak istediğiniz kelimeyi giriniz...


[pixel][pixel]
[arrow]
 ANKET
 
[pixel]
[pixel]
 
-Tiyatro TV'ye yenildi mi?
Evet, evde TV izlemek daha rahat
Tiyatro pahalı, TV parasız
TV dizileri de tiyatro işte
TV dizileri tiyatro sayılmaz ki!
TV eğlencelik, Tiyatro yaşam dersi
Yaşamımda her ikisi de olmalı


[pixel]

 

 
Erol Akyavaş anısına ‘Mânâ gerek, dava gerekmez’ adıyla, İstinye'deki Borusan Otomotiv üst kat salonlarında, çok şık bir sergi açıldı. Sufi müzik eşliğinde sergilenen tablolar, Mevlana etkisi fısıldıyor.

Erol Akyavaş’ın eserlerinden oluşan ‘Mânâ Gerek, Dava Gerekmez’ adlı sergi, sanatçının ölümünün 4. yıldönümünde İstanbul'da açıldı. Sanatçının Amerikalı eşi de açılıştaydı. Basının ve sosyetenin büyük ilgi gösterdiği açılışta, davetlileri, Borusan Otomotiv Marka Elçisi Yonca Ebüzziya karşıladı. Sergideki ‘Düşük Şehir’ ve ‘Kerbela Yolunda’ adlı tablolar, yıllar önce yapılmış olmalarına rağmen içerdiği mesajlarla gündemle örtüşüyordu.

Ünlü ressam Erol Akyavaş'ın 11 tablosunun sergilendiği bu salonlarda, sanatçının 1980 ve 90'lı yıllar üretimleri yer alıyor.

Akyavaş, bu dönem çalışmalarında “Temelde Batı’ya ait olan ve Batı’dan gelen etkilerle oluşan değişimler karşısında, kendi geleneğine bağlı kalmak isteyen bir sanatçının tavrı ve estetiği ne olacaktır?” sorusuna yanıt veriyor.

Resmi “hayatın izdüşümü” olarak tanımlayan Akyavaş, 50 yıllık sanat yaşamı boyunca İslam düşüncesi, yaşamın anlamı, Doğu ile Batı, geçmiş ile gelecek kavramlarını sorguladı yapıtlarında. Akyavaş bunu yaparken de Hitit, Roma, Yunan, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarından yararlandı.

Erol Akyavaş ülkesinin coğrafyasını, tarihini ve geleneklerini, ancak kendisini bir inanç sınamasından geçirdikten sonra üretiminin içine aldı. Akyavaş, Türkiye’deki modernleşme ve post-modernleşme sürecinin içinde varoluş sorunları, dünya düzeni ve bireyin ruhsal sürecini anlatmayı da üstlendi.

21 Nisan'a kadar Borusan Oto İstinye’de sürecek olan Erol Akyavaş sergisi sanatçının 4. ölüm yıldönümü olan 20 Nisan’ı da kapsıyor. Sergilenecek olan 11 eserin dışında, sanatçının “Miraçname” adlı litografi serisi ayrı olarak sergilenip satışa sunulacak. Buradan elde edilecek gelirin yüzde 10’u eğitim amaçlı sivil toplum örgütlerine bağışlanacak.


Haber Giriş Tarihi: 02.04.2003 15:20:54


 
 © Copyright 2002 - sanathaber.net. All rights reserved. | KÜNYE